Percent Proportions
Unit Rates
Percents as Ratios and Decimals
Percent of a Whole
Proportions
100

What percent is 15 out of 20?

75%

100
Write a ratio in fraction form for $64 in 16 hours.
$64/16 hours
100

What is 22:100 as a percent?

22%

100

2/5 = ___ %

40%

100

Juan has a ratio of 3 fish to 5 plants in his aquarium. If he has 168 fish and plants combined, how many plants does he have?

105 plants

200

What is 24% of 130?

31.2

200
Find the unit rate for 200 words in 4 min.
50 words/1 min.
200

What is the decimal equivalent for 7.5%

0.075

200

3/12 = ___ %

25%

200

Ten tangerines cost $1.60. How much do 8 tangerines cost?

$1.28

300

70% of the students ride the bus to school.  If there are 450 students, how many ride the bus to school?

315

300
Find the unit rate for 240 people per 2 sq.mi.
120 people/1 sq. mi.
300

What percent is 8/25?

32%

300

9/40 = __ %

22.5%

300

A map uses a scale of 2 in. for every 15 mi. If the map shows a distance of 32 in., what is the actual distance?

240 mi.

400

25% of students in a class said blue was their favorite color.  If there are 32 students in the class, how many like blue?

8

400
Find the unit rate for $19.20 for 5 tickets.
$3.84/1 ticket
400
Write 12.5% as a decimal and ratio in simplest form.
0.125 and 1/8
400

15/18 = __ %

83 1/3%

400

If you pay $42,000 for 35 acres of land, how much would you pay for 20 acres at the same price per acre?

$24,000

500

20% of people surveyed said baseball was their favorite sport.  If 325 people were surveyed, how many did not choose baseball as their favorite sport?

260

500
Pops Cereal is sold in two boxes. 20 oz. sells for $3.28 and 14 oz. sells for $2.50. Which is the better buy?
$3.28 for 20 oz.
500

Find the missing term: __ /25 = 0.24 = 24%

6

500

24/64 = ___ %

37.5%

500

A plane travels 200 miles in 30 min. At this rate, how long, in hours and minutes, would it take for the plane to travel 900 miles?

2 hr 15 min.