Calculating Unit Rates
Identifying Proportional Relationships
Constant of Proportionality
Interpreting Graphs & Solving Problems
Multiple Representations
100

If a car travels 300 miles in 5 hours, what is its speed in miles per hour?

60 miles per hour

100

A relationship is proportional if its graph is a straight line that passes through this specific point.

The origin (0,0)

100

Write the equation for a proportional relationship, where k is the constant of proportionality.

y = kx

100

On a graph representing the cost of apples, what does the point (0, 0) mean in the context of the problem?

Zero apples cost zero dollars
100

During the fall a pumpkin patch advertises four pumpkins for $11.00. Which equation below represents this proportional relationship?
A. y = 4/11x

B. y = 2.75x

C. y = 0.36x

D. 11y = 4x

B. y = 2.75x

200

A store sells 12 ounces of trail mix for $4.80. What is the unit rate (cost per ounce)?

$0.40 per ounce

200

Proportional or Not Proportional?

Not Proportional

200

In the equation y=7.5x, what is the constant of proportionality?

7.5

200

What does the coordinate point (6,48) represent?

Six pizzas will contain 48 slices of pizza.

200

Which of the following equations best represents the relationship?

A. y=7.6x

B. y=684x

C. y=0.13x

D. y=76x


D. y=76x

300

An artist uses 3/4 cup of paint to cover 5/8 of a canvas. What is the unit rate in cups of paint per whole canvas?

1⅕ or 1.2 cups of paint per canvas 

300

Proportional or Not Proportional?

Not Proportional 

300

Find the constant of proportionality.

k=7

300

How long did it take Seth to get to the store?

18 minutes

300

Use the conversion factor of 1 kilogram = 2.20462 pounds.

If a recipe calls for 2 kilograms but your kitchen scale uses pounds, how many pounds of sugar will you need?


4.409 pounds of sugar

400

Chick-Fil-A was selling 3 boxes of chicken fingers for $25.90.

Jack's was selling 2 boxes of chicken fingers for $11.07.

Which restaurant has a higher unit price?

Chick-Fil-A

400

True or False? The number of hours is proportional to the number of money earned. 

True.

400

Sam works after school at a hardware store. He earns $15 per hour. 

a) Find the constant of proportionality in this situation.

b) Write an equation to represent the relationship. 

a) k=15

b) y=15x

400

Kiara was walking to her friend’s house. What does the horizontal line from 2 to 4 seconds represent?

She was stopped for 2 seconds. Her distance remained the same.

400

The equation C = 2.5g relates the cost (C) of gas to the number of gallons (g). What is the ordered pair on the graph that represents the cost of one gallon of gas?

(1, 2.5)

500

A recipe calls for 2 cups of flour for every 3 eggs. If you use 7 eggs, how many cups of flour do you need?

4 ⅔ or 4.67 cups of flour

500

Create a table and determine if the scenario is proportional or not.

A plumber charges $50 to come to your house and $25 an hour to work.

Not proportional.

500

It costs $12.00 for a 24 pack of soda.

a) Find the constant of proportionality for this situation.

b) Write an equation to represent the relationship.

a) k=0.5

b) y=0.5x

500

The graph of a proportional relationship passes through (5,30). Write the equation that represents this relationship.

y=6x

500

A proportional relationship is described by the equation y = 15x, where x is the number of hours and y is the total profit in dollars. How many hours would it take to make a profit of $225?

15 hours