Ratios
Proportions
Unit Rates
Final Jeopardy
100

Write in simplest form:  36 bananas to 27 apples

4:3

100

Determine whether the pair of ratios forms a proportion:  5/6 & 20/24

yes

100

Express as a unit rate:  210 words in 6 minutes

35 words per minute

100

This past season, the hockey team had 48 wins and 28 losses.  Find the ratio of losses to total games played.

7:19

100

Mrs. Sutton's pre-algebra class has 4 boys and 11 girls.  If there are 75 students in the 7th grade, how many boys would you expect based on this ratio?

20 boys

100

Express as a unit rate:  15 gallons of gas for $15.35

$2.09 per gallon

400

Write the ratio in simplest form:  1 foot to 4 inches

400

Which is the better buy?

A - 64 crayons for $2.99

B - 120 crayons for $6.99

Option A

400

Write the ratio in simplest form:  1 day to 54 minutes

80:3

400

You flip a coin 20 times and get 11 heads and 9 tails.  At this rate, how many heads would you expect to get if you flip the coin 500 times?

275 heads

400

Blake lost 33.6 pounds in 14 weeks and Presley lost 27.6 pounds in 12 weeks.  Which one lost the most weight per week?

Presley

500

Max ran 24 laps around the track.  Jack ran three-fourths as many laps as Max did.  Find the ratio of the number of laps Max ran to the number of laps Jack ran.

4:3

500
Which is the better buy?  18 eggs from Hy-Vee for $2.99 or 4 dozen eggs from Sam's club for $8.00

Hy-Vee

500

Mrs. Sutton's students can work 30 math problems in 52 minutes.  Mr Kemper's students can work 40 math problems in 64 minutes.  Mrs. Burn's students can work 25 math problems in 48 minutes.  Which teacher's students work the fastest?

Mr. Kemper's

500

7 candy bars cost $6.23 and 3 sodas cost $4.47.  Find the total cost for 5 candy bars and 4 sodas.

$10.41

Click to zoom