Ratios
Equivalent Ratios
Comparing Ratios
Unit Rates
Random
100

In a drawing, there are three circles, four stars, and three triangles. What is the ratio of stars to the total number of shapes.

What is 2/5

100

5 shovels of sand are mixed with 4 shovels of gravel to make cement. What is the number of shovels of gravel needed for 45 shovels of sand.

36 shovels of gravel

100

Of the 15 children at the park, 12 children are riding bikes and 3 children are riding scooters. What s the ratio of bikes to children? WRITE 3 WAYS!

12 to 15 12/15 12:15

100

Find the unit rate: 120 miles in 5 hours

24 miles per hour

100

Are the ratios 14/35 and 20/50 equivalent?

Yes they are. They can both be simplified to 2:5.

200

Lil blew up 7 balloons. Kathy blew up 5 balloons. What is the ratio of total balloons to Kathy's balloons?

12 to 5

200

Ari can walk 2 miles in 40 min. What is the amount of time it will take him to walk 4 miles.

80 min.

200

A car can travel 600 miles on 20 gallons of gas. What is the unit rate of miles per gallon for this car?

30 to 1

200

Zack walks 30 meters in 20 seconds. How many meters does Zack walk per second?

1.5 meters

200

Complete the ratio table. The value for x is...

Number of scarves: 4   8   12   16

Numbers of rolls: 11   x   33   44

22

300

The recipe calls for 2 eggs, 8 cups of flour, 3 teaspoons of oil, and a pinch of salt. What is the ratio of cups of flour to eggs?

4:1

300

Paul used 6 black tiles and 12 white tiles for a pattern. What is the ratio of black tiles to white tiles?

1:2

300

The ratio of cups of peas to cups of carrots is 3 to 2. Write 3 equivalent ratios.

6 to 4, 12 to 8, 15 to 10

300

There are 156 players on 13 teams. How many players are on each team?

12 players on each team

300

Arlen buys 2 small cups of food for the animals at the zoo for 5 tokens. Draw a ratio table that shows the ratio for the amount of food she could buy with 20 tokens.

She can buy 8 cups of food.

400

There are 10 rabbits in a cage. The ratio of white rabbits to grey rabbits is 3:7. How many white rabbits are in the cage?

3 white rabbits

400

30 buses can carry 1500 people. What is the number of people that can be carried by 5 buses.

250 people

400

Ahmad's mom prepares a plate with 5 peaches and 4 apples for 6 students in his study group. What is the ratio of fruit to students written as a fraction?

3/2

400

A chef uses 6 cups of milk per 3 cups of cheese in a casserole. How many cups of milk are needed if the chef uses 1 cup of cheese?

2 cups milk

400

The value for x would make the ratios equivalent?

3/8 = x/32

x=12

500

There are 5 mice in a cage. The ratio of pink mice to black mice is 2:3. How many black mice are in the cage?

3 mice

500

Ivy's Fresh Eggs transports its eggs in crates. It takes 2 trucks to carry 80 crates. What is the number of crates that 8 trucks can carry.

320 crates

500

A recipe uses 2 cups of chopped onions, 6 cups of chopped tomatoes, 1 tablespoon of olive oil, and 3 potatoes. How many cups of tomato are need to triple the recipe? Explain.

18, because 6 X 3 = 18.

500

Find the unit rate. $17 for 14 comic books

$.50 per comic book

500

In basketball, Katrina makes 12 out of every 20 free throws. Her coach claims that if she tries 42 free throws, she should make 18 of them. Is the coach's claim correct?

No the coach is not correct.