Ratios
Unit Rate
Factors & Multiples
Equivalent Ratios
Word Problems
100
Write 6 girls to 8 boys as a ratio in 3 ways.
What is 6/8, 6 to 8, 6:8
100
If Mila drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (speed per hour).
What is 25 miles per hour.
100

If there are 3 pounds,how many ounces are there?

48oz

100
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. $3 for 6 bagels; $9 for 24 bagels
No; since the unit rates $0.50/1 bagel and $0.38/1 bagel, are not the same, the rates are not equivalent.
100

BONUS QUESTION:

Name two siblings of Ms. Baddeley's

*Alex and Jordy

*Brooks and Jordy

*Alex and Brooks

200
Write 10 limes to 6 lemons as a ratio in 3 ways.
What is 10:6, 10/6, 10 to 6
200
If Miko types 120 words per 3 minutes, what is his rate of typing?
What is 40 words per minute
200

Amy has 3 yards of tape,how many inches is that? 

108 inches


200
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 96 words typed in 3 minutes; 160 words typed in 5 minutes.
Yes; since the unit rates are the same, 32 words/1 minute, the rates are equivalent.
200
Lanai gets 10 points in 4 games. How many does she get in 6 games?
What is 15 points.
300

BONUS QUESTION:

What is my new niece's name?

MaKenna

300
If 10 bags of hot cheetos cost $3.50, then how much does 1 cost?
What is $0.35
300

There are 3 meters, how many centimeters are there?

300 cm

300
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 288 miles on 12 gallons of fuel; 240 miles on 10 gallons of fuel.
Yes; since the ratios share the same unit rate, the number of miles driven and the number of gallons of fuel form equivalent ratios.
300
Jacob reads 8 pages in 6 minutes, so he will read 4 pages in how many minutes?
What is 3 minutes
400

A ratio that makes a comparison to one is called...

What is unit rate?

400
Which is better deal $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts?
What is $24 for 8 t-shirts (rate of $3 per shirt)
400

BONUS QUESTION:

What colleges did Ms. Baddeley go to?

Cal Poly San Luis Obispo and Sonoma State

400
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 16 out of 28 students own pets; 240 out of 560 students own pets
No the ratios are not equivalent.
400
Christian texts 60 words in 4 minutes, so he will text 45 words in how many minutes?
What is 3 minutes
500
What are 2 ways to write an equivalent ratio A) adding B) subtracting C) multiplying D) dividing
What is C and D.
500
A ratio where the bottom number is a 1.
What is unit rate?
500

1 kilometers=1,000 meter

1 meter=100 centimeters

What is kilometers to centimeters

100,000 centimeters

500
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 8 pairs of socks for $12; 3 pairs of socks for $6
No the ratios are not equivalent.
500
Students studied 25 hours in total for 2 tests, so in 100 hours how many tests will they study for?
What is 8 tests