If Mila drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (miles per hour).
What is 25 miles per hour.
Which is the better buy?
Option 1 - $40 for 8
Option 2 - $50 for 9
What is Option 1
Write 10 limes to 6 lemons as a ratio in 3 ways.
What is 10:6, 10/6, 10 to 6
switcharoo
If Miko types 120 words per 3 minutes, what is his rate of typing?
What is 40 words per minute
double
Dane ran 6 laps in 3 minutes.
Graham ran 9 laps in 4 minutes.
Who has the faster unit rate?
Who is Dane?
Lanai gets 10 points in 4 games. How many does she get in 6 games?
What is 15 points.
double
Write a ratio equivalent to 10:20
Which is the better buy?
Option 1 - $1.20 for 3 pencils
Option 2 - $5.25 for 15 pencils
What is Option 2?
If there are 3 dog and 5 cats, what is the ratio of cats to total animals?
What is 5 to 8?
Which is better deal $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts?
What is $24 for 8 t-shirts (rate of $3 per shirt)
switcharoo
Jenna walks 23 miles in 5 days. Alex walks 7 miles in 3 days. Who walks more miles per day?
Who is Jenna?
switcharoo
Christian texts 60 words in 4 minutes, so he will text 45 words in how many minutes?
What is 3 minutes
double
$6.25 for 7?
$3.20 for 2?
$10 for 8?
$6.25 for 7