Ratios
Unit Rate
Random
Equivalent Ratios
Word Problems
100

Write 6 Gryffindors to 8 Slytherins as a ratio in 3 ways.

What is 6/8, 6 to 8, 6:8

100

If Ms, Hebert drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (speed per hour).

What is 25 miles per hour.

100

What famous saying came out of the TV show Big Bang Theory

Bazinga

100

Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. $3 for 6 Rice Crispy Treats; $9 for 24 Rice Crispy Treats?

No; since the unit rates $0.50/1 Rice Crispy Treat and $0.38/1 Rice Crispy Treat, are not the same, the rates are not equivalent.

100

Kelsey earns $12 in 3 hours. How much does she make in 5 hours?

What is $20.

200

Write 10 basketballs to 6 soccer balls  as a ratio in the 3 ways.

What is 10:6, 10/6, 10 to 6

200

If Mrs. Bradley types 120 words per 3 minutes, what is her rate of typing?

What is 40 words per minute

200

Finish the lyric:

"Im working late ......

Cause Im a singer

200

Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 96 words typed in 3 minutes; 160 words typed in 5 minutes.

Yes; since the unit rates are the same, 32 words/1 minute, the rates are equivalent.

200

Quiana gets 10 points in 4 games. How many does she get in 6 games?

What is 15 points.

300

What are the 3 ways we write a ratio.

What is as a fraction, with a colon, and with the word "to"

300

If 10 snack bags of Hot Cheetos cost $5.50, then how much does 1 cost?

What is $0.55

300

Which country in the world is believed to have the most miles of motorway?

China

300

Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 288 miles on 12 gallons of fuel; 240 miles on 10 gallons of fuel.

Yes; since the ratios share the same unit rate, the number of miles driven and the number of gallons of fuel form equivalent ratios.

300

Lucy reads 8 pages in 6 minutes, so he will read 4 pages in how many minutes?

What is 3 minutes

400
A comparison between two numbers is called a
What is ratio?
400

Which is better deal $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts?

What is $24 for 8 t-shirts (rate of $3 per shirt)

400

What group is David Beckhams Wife from and what is her name

Spice Girls

Posh Spice

400

Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 16 out of 28 students own pets; 240 out of 560 students own pets

No the ratios are not equivalent.

400

Tiffany texts 60 words in 4 minutes, so he will text 45 words in how many minutes?

What is 3 minutes

500

A mathematical statement that two ratios are equal.

What is a proportion

500

A ratio where the bottom number is a 1.

What is unit rate?

500

What colour are most buses in England

Red

500
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 8 pairs of socks for $12; 3 pairs of socks for $6
No the ratios are not equivalent.
500

Ms. Hebert's students studied 25 hours in total for 2 tests, so in 100 hours how many tests will they study for?

What is 8 tests.