Ratios
Unit Rate
Percents
% of Number or Finding the Whole
Random
100

There are three circles, four stars, and three triangles. What is the ratio of stars to the total number of shapes.

4:10 or 2:5

100

George read 126 pages of a book in 18 minutes. How many pages did he read in 1 minute?

7 pages per minute

100

Write 60% as a fraction in simplest form.

3/5

100

25% of 32

8

100

A 6 oz juice costs $0.96 and an 8 oz bottle costs $1.12. Which is a better deal?

the 8 oz

200

Paul used 6 black tiles and 12 white tiles for a pattern. It is the ratio of black tiles to white tiles. In simplest form.

1:2

200

The science materials cost $65.70 to do the experiment. If 9 students participated in the experiment, what was the unit cost per student?

$7.30 per student

200

88% expressed as a fraction in simplest form.

22/25

200

6% of 140

8.4

200

Mrs. Smith earns $3,400 ever month. She spends 25% of her earnings on rent. How much does she spend on rent?

$850

300

The recipe calls for 2 eggs for every 8 cups of flour. How many eggs are needed with 40 cups of flour?

10 eggs

300

The toys cost $69.95 for 5 models. What is the unit rate for each model toy?

$13.99 per toy

300

Express 320% as a mixed number in simplest form.

3 1/5

300

20% of _______ is 163

163

300

8% of sixth grade students in his school wear glasses. There are 300 students in the sixth grade. How many students in sixth grade wear glasses?

24

400

There are 40 rabbits in a cage. The ratio of white rabbits to grey rabbits is 3:7. How many white rabbits are in the cage?

12 white rabbits

400

There are 1,332 calories in a bag of Doritos. If there are 9 servings, how many calories are there per serving?

148 calories per serving

400

Write 35/40 as a percent

87.5%

400

35% of ________ is 105

300

400

Larry can type 225 words in 3 minutes. How many words can he type in 10 minutes?

750 words

500

There are 75 mice in a cage. The ratio of pink mice to black mice is 2:3. How many black mice are in the cage?

45 mice  

500

If you spend $8.22 on 6 pounds of apples, what is the unit rate per pound?

$1.37 per pound

500

Write 68/40 as a percent

170%

500

180% of ________ is 1,710

950

500

Car A can go 76.8 miles on 3 gallons of gas. Car B can drive 128 miles on 5 gallons of gas. Which car has the better gas mileage.

They are the same.