Ratio
Unit Rate
Equivalent Rate
Proportion
100

In a hotdog eating contest, a participant ate fifty hotdogs in three minutes. What is his rate?

50 hotdogs/ 3 minutes 

or 3 minutes/ 50 hotdogs?

100

100 miles on 5 gallons of gas

20 mi / g

100

1500 jumps / s = ? jumps /min

90,000 jumps / m

100

x / 15 = 16 / 3

x = 80

200

Kye is fast typing. He can type eight hundred words in five minutes. What is his typing rate?

800 words/ 5 minutes 

or 5 minutes/ 800 words?

200

$576 for 8 nights at a hotel

$72 / night

200

621 boxes / min =  ? boxes / h

37,260 boxes / h

200

5 / 2 = 10 / c

c= 4

300

John sold ten boxes of candy. Max sold twenty three boxes of candy. What is the ratio of candy sold by John when compared to Max?

10: 23

300

26 miles in 13 hours

2 mi / h

300

1000 miles/ h =  ? miles/ min

16.67 miles/ sec

300

9 / 10 = x / 18

x = 16.2

400

To make Yellow Cake I will need three fourths cup of sugar and two eggs. What is the ratio of eggs to sugar?

2 : 3/4

2 to  3/4

400

$13.50 for 9 gal

$1.50 / gal

400

You bought two new CDs. You paid a total of $25.00 for both. What is your unit rate?

$12.50 per CD 

 $12.50/ 1 CD?

400

r / 17 = 81 / 51

r = 27

500

Laura love to running. On Monday she ran for her ten laps in thirty minutes. On Tuesday she ran eleven laps in twenty five minutes. What is Laura's ratio for Monday?

10 : 30


1: 3

500

You bought three pound of cheese at $1.50 per pound. What is the price unit rate?

$1.50/ 1 pound of cheese

500

One large pizza has twelve slices. How many slices can be shared by six people.

two slices per person

500

Chris drove 200 mi in 4 h. How many miles is Chris driving per hour?

6.8 h