410 miles in 16 gallons
What is 25.63 miles/gallon
4 m = ______cm
400cm
Write the ratios of I's to amount of letters in the word "Mississippi"
What is 4/11
9 is 45% of what number?
20
For every 6 hockey players there are 5 volleyball players.
What is the ratio of volleyball players to hockey players?
What is 5:6
342 cm = ____ m
3.42 m
The ratio of red paint to blue paint is 2:5
What is an equivalent ratio of blue paint to red paint?
a. 10:4 c. 5:7
b. 4:10 d. 4:5
What is a. 10:4
What is 12% of 175?
21
Write the ratio as a fraction or whole number in simplest form 30 miles in 5 minutes
What is 6:1
Ethan can buy 4 games for $71.96 at Target or 9 games for $134.55 at Walmart.
Which has the better unit cost?
What is the unit cost of the better buy?
Walmart has the better deal (14.95 per game).
3 gallons = _____ quarts
12 quarts