Ratios
Unit Rate
Is it a Proportion?
Solving Proportions
Vocabulary
100
Write the ratio as a fraction in simplest form: 8 to 30
What is 4/15
100

410 miles in 16 gallons

What is 25.63 miles/gallon

100
Do each pair of ratios form a proportion? 2/3 and 6/9
What is Yes. (18 = 18)
100

(28/n)=(7/9)

What is 36

100

A ___________ is a comparison of two quantities by division.

Ratio.

200

Write the ratios of I's to amount of letters in the word "Mississippi"

What is 4/11

200
1500 words in 25 minutes
What is 60 words per minute
200
Do the ratios form proportions? 5/4 and 25/16
What is No (80;100)
200

(m/36)=(5/9)

What is 20

200

Ratios that make the same comparison are __________.

Equivalent ratios.

300

Write the ratio as a fraction in simplest form: 66 inches to 72 inches

What is 11/12

300
$1.12 for 8.2 ounces
What is $.14 per ounce
300
Do the ratios form proportions? $8/20 lbs and $24/60 lbs
What is Yes (480 = 480)
300

(7/8)=(42/n)

What is 48

300

A _____________ is a comparison of two quantities that have different units.

Rate.

400
There are 140 students in 8th grade. If 80 of the students are girls, write the ratio of girls to boys in 8th grade.
What is 4/3
400
Which is the better buy? $3.29 for a 16-ounce bag of candy $2.99 for a 12-ounce bag of candy
What is $3.99 for 16-ounce bag = $0.21 per ounce
400
Do the ratios form proportions? 5 ft/7 s and 25 ft/ 49 s
What is No (245;175)
400

(2/k)=(11/4.5)

What is 0.81

400

_________ are rates in which the second quantity is one.

Unit rates.

500

Write the ratio as a fraction or whole number in simplest form 30 miles in 5 minutes

What is 6:1

500

Ethan can buy 4 CDs for $71.96 at CD Express or 9 CDs for $134.55 at Music Rox. Which has the better unit cost? What is the unit cost of the better buy?

Music Rox has the better buy (14.95 per CD).

500

Do the ratios form proportions? 21 mi/7 hours and 15 mi/ 3 hours

No 

500

(1.2/2.8)=(3/p)

What is 7

500

A ______________ is a statement that two ratios or rates are equivalent.

Proportion.