Find the unit rate.
162 water bottles in 9 cases=
What is 18 water bottles per case?
For a store contest, 4 out of every 65 people visit the store will receive a free DVD. If 455 people visit the store, how many DVDs were given away?
What is 28 DVDs?
Divide 28 cans of pop into two groups so the ratio is 3 to 4.
What is 12 in the first group and 16 in the second group?
How many feet are in 1 yard?
What is 3 feet?
The mascot of NRHEG Secondary is...
What are Panthers?
Write each rate as a unit rate.
6 bags of potato chips for $36.00
What is $6 per bag?
Jade enlarged the photograph at the right to a poster. The size of the poster is 60 inches by 100 inches. Is the ratio of the posters length and width equivalent to the ratio of the photographs length and width?
The photograph is 3 inches by 5 inches.
What is yes, they are equivalent fractions?
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent.
12 minutes to drive 30 laps; 48 minute to drive 120 laps.
What is yes they are equivalent?
Simplify 20 cats to 30 dogs.
What is 2 cats to 3 dogs?
What is Mr. Ferber's favorite sports team?
The Minnesota Vikings
Central Subs made 27 sandwiches using 12 pounds of turkey. How much turkey was used per sandwich?
What is 4/9 pound of turkey per sandwhich.
Patrick Mahomes wants to throw a party. He needs $350 for food and $50 for gifts and decorations. He has saved $125. If he can save $25 each week, in how many weeks will he have enough money?
What is 11 weeks?
A pet store sold the animals listed in the table in one week. Write the ratio of cats to pets sold that week. Then explain its meaning?
Birds-10 sold
Dogs-14 sold
Cats-8 sold
What is 1 to 4? What is 1 out of every 4 pets sold were cats?
What is 9 computers to 20 phones?
What sport does Mr. Larson coach?
What is Wrestling?
PewDiePie's cousin pledged $12 for a charity walk. If PewDiePie walked 3 miles, how much did his cousin pay per mile?
What is $4 per mile?
Theo bought an eight-pack of juice boxes at the store for $4. Find the unit rate for the juice boxes.
What is $0.50 for 1 juice box?
On a bike trip across the United States, Rodney notes that he covers about 190 miles every 4 days. If he continues at this rate, use a ratio proportion to determine about how many miles he could bike in 6 days?
What is 285 miles?
48 feet is equal to how many yards?
***3 Feet is 1 Yard
What is 16 yards?
What drink does Mr. Strina usually have in the morning?
What is Gatorade?
The Shanghai Maglev Train is one of the fastest trains in the world, traveling about 2,144 miles in 8 hours. How many miles dies it travel in one hour?
What is 268 miles per hour?
One lap of the school running track is 440 yards. How many feet is one lap? Two miles is equivalent to how many laps?
***5,280 feet =1 mile
***3 feet=1 yard
What is 1,320 feet?
What is 2 miles is 8 Laps?
Before leaving to visit Mexico, Peter Parker traded 270 American dollars and received 3,000 American pesos. When he returned from Mexico, he had 100 pesos left. How much will he receive when he exchanges these pesos for dollars?
What is $9?
9lb is how many ounces?
Remember 1 pound is equal to 16 ounces.
What is 144 ounces?
How is Mr. Strina's class going to do on the Math Test tomorrow?
What is knock it out of the ball park?
What is Ace it?
What is fantastic?
What is great?