Ratios 1
Ratios 2
Rates 1
Rates 2
Percents
100

A group of preschoolers has 15 boys and 12 girls. What is the ratio of girls to boys?

12 to 15 

4 to 5

100

The ratio of tomatoes to red apples is 2:5. If there are 20 tomatoes, how many red apples are there?

50 red apples

100

There are 64 books on 4 shelves.  How many books are there per shelf? 

16 books per shelf

100

7 batches of made 168 cookies.  How many cookies would be in one batch?

24 cookies

100

What is 20% in fraction form?

20/100  or  2/10

200

A math club has 25 members, of which 11 are males and the rest are females. What is the ratio of males to all club members?

11 to 25

200

The ratio of girls to boys in a a chess club was 5 : 4. There were 32 boys. How many girls were there in the club?

40 girls

200

If there are 35 people sitting at 7 tables, how many people are there per table?

5 people per table

200

Tyler is driving to visit his grandmother. It takes him 5 hours to travel 260 miles. How fast was Tyler driving?

52 miles per hour

200

Sean spelled 13 out of 20 words correctly on his spelling test. Write his test score as a percent.

65%

300

A pattern has 4 blue triangles to every 12 yellow triangles. What is the ratio of blue triangles to all triangles?

4 to 16

1 to 4

300

For every 4 girls in a class there are 9 boys.  If there are 26 students in the class, how many boys are there?

18 boys

300

Cameron is buying movie tickets for himself and 3 friends. He spends $32. How much did each ticket cost?

$8

300

A fire hydrant puts out about 1,500 gallons of water per minute. How many gallons does it put out per second?

25 gallons per second

300

Chloe's teacher gave her a science test with 25 questions on it. She scored 80% on the test. How many questions did she answer incorrectly?

5 problems

400

A herd of 52 horses has 12 white and some black horses. What is the ratio of white to black horses?

12 to 40

3 to 10

400

There are 2 oranges for every 3 pears.  If there are 25 total pieces of fruit, how many pear would there be?

15 pears

400

Liam spent $7.20 on 12 pounds of potatoes. How much did he spend per pound?

$0.60

400

Natalie bought a 3 - pack of erasers for $1.47. How much did each eraser cost?

$0.49

400

The students at Mill Middle School held a class election. Alyssa and Megan were the only two candidates running for class president. Megan received 21 votes and Alyssa received 29 votes. What percent of the votes did Alyssa receive?

58%

500

Gavin has nickels, dimes, and quarters in the ratio of 8 : 1 : 2. If 30 of Gavin's coins are quarters, how many nickels and dimes does Gavin have?

120 nickels and 15 dimes

500

Julia has 3 blue marbles for every 5 red marbles.  If she has 104 marbles, how many of them are blue? 

39 blue marbles

500

Mrs. Howard bought 6 books for $53.94. How much did each book cost?

$8.99
500

During a snow storm, 7.2 inches of snow fell in 4 hours. How many inches fell each hour?

1.8 inches

500

A pair of jeans that originally cost $65 was on sale for 20% off.  How much would you pay for the jeans while they are on sale?

$52