410 miles in 16 gallons
What is 25.63 miles/gallon
n/12 = 6/18
What is n = 4
Do the ratios form proportions? $8/20 lbs and $24/60 lbs
What is Yes (480 = 480)
There are 140 students in 8th grade. If 80 of the students are girls, write the ratio of girls to boys in 8th grade.
What is 4/3
Which is the better buy? $3.29 for a 16-ounce bag of candy $2.99 for a 12-ounce bag of candy
What is $3.99 for 16-ounce bag = $0.21 per ounce
Do the ratios form proportions? 5 ft/7 s and 25 ft/ 49 s
What is No
Write the ratio as a fraction in simplest form 30 seconds to 5 minutes
What is 6/1
Ethan can buy 4 CDs for $71.96 at CD Express or 9 CDs for $134.55 at Music Rox. Which has the better unit cost?
What is Music Rox has the better buy (14.95 per CD).
Do the ratios form proportions? 21 mi/6 h and 14.3 mi/ 3 hr
What is No (63;85.8)
The moats separating the people from the animals are 5 m wide for bears and 4 m wide for leopards. If the bears' moats is 4 m deep, how deep should the leopards' moat be?
What is 3.2 m for the leopards