Better Buy
Equal Ratios
Unit Rate
Writing Ratios
Missing Value
Speed
100
16 pounds for $31.68 28 pounds for $49.56
28 pounds
100
12 : 20
Answers will vary
100
Katie drove 240 miles in 6 hours. How many did she drive in 1 hour?
What is 40 miles
100
What are the 3 different ways to write a ratio?
using "to", using : and using a fraction
100
10/20= ?/40
What is 20
100

When a question asks "How fast..." I am looking for ____

Rate


200
$625 for 25 pairs of shoes $800 for 33 pairs of shoes
33 pairs
200
3 to 4
Answers vary
200
Jonah flew 360 miles in 10 hours, how many did he fly in 1?
What is 36
200
Jane had 13 dogs and 12 cats. Write the ratio of cats to dogs.
What is 12 to 13
200
?/10 = 4/20
What is 2
200

Mr. Morrow types 280 words for his essay. He types that in 5 minutes. How fast does he type? 

56 words per minute

300
3 liters of soda for $1.89 10 liters of soda for $6.90
3 liters
300
8 to 5
Answers will vary
300
What is a unit rate?
A rate that compares a quantity to ONE
300

What are the 4 ways to visually represent a ratio? 

tape diagram, ratio table, double number line, and coordinate plane

300
3/8=6/?
What is 16
300

When a question asks, "How far..." I am looking for ____

Distance
400

12 chocolate bars for $22.20 chocolate bars for $33

20 chocolate bars

400
10 : 25
Answers will vary
400
You can buy 8 pencils for $4.98. How much does 1 pencil cost? Round to the nearest cent if needed.
$0.62
400
There were 12 boys in the class and 11 girls. Write the ratio of girls to all students.
What is 11/23
400
9/24=3/?
What is 8
400

Daniel and Dereon ran from their classroom to the cafeteria in 30 seconds. They ran at a speed of 2 seconds per meter. How far away was the cafeteria?

60 meters

500
24 pounds of turkey for $10.08 9 pounds of turkey for $4.77
24 pounds
500
What are two ways you can find equal ratios?
Multiply or divide
500
Matt can run 10 miles in 4 hours. How far can he run in 1 hour?
2.5 miles
500
John had 1 car, 2 horses, 3 tricycles, and 3 motorcycles. Write the ratio of all forms of transportation to transportation with 2 wheels.
What is 9/3
500
8/5=48/?
What is 30
500
Name the formulas for Distance and Rate

Distance = rate x time

Rate = distance/time