Multiples & Tables
Representations
Unit Rate Word Problems
Unit Pricing & Speed
Mixed Ratios
100

What is the unit rate (per 1) for a recipe that uses 3 apples for every 6 muffins?

2 muffins per apple or .5 apples per muffin

100

Draw or describe a double number line to show the ratio 3:4.  Label the parts for each quantity.  

See Board 

100

If 5 pencils cost $10, what is the unit price per pencil?

$.50 per pencil 

100

A 12-ounce bag of nuts costs $6.  What is the unit price per ounce?

$0.50 per ounce 

100

Express the ratio “18 students to 6 teachers” in simplest form.  

3 students per teacher 

200

 Make a table of equivalent ratios for the ratio 2:5 for the first five multiples.

(2:5)
(4:10)
(6:15)
(8,20)
(10,25) 

200

Use a double number line to represent the ratio 2:3.  Find the value corresponding to 8 for the first quantity.  

See Board 

200

A car travels 150 miles in 3 hours.  What is the unit rate in miles per hour?

50 miles in 1 hour 

200

Which is the better buy: 16 oz for $4.80 or 24 oz for $7.20?

They are the same.  

200

Cover the ratio 3:8 to a unit rate and write it as a fraction and a decimal.  

.375 to 1

300

If 7 books cost $21, how many books can you buy for $63? Show your work.

21 books

300

Given the table below, find the missing entry using equivalent ratios.  

2    4    6
5         15 

10 

300

It takes 9 workers 6 days to build a fence.  At the same rate, how many days would it take 3 workers?

2 days 

300

A cyclist travels 45 miles in 1.5 hours.  What is the average speed in miles per hour?

30 miles per hour 

300

a: 10 = 6:15.  What is a?

a=4

400

Fill in the missing value 4:9 is equal to x: 27.  

12 

400

Write an equation that represents the ratio 7:2 and use it to find the value paired with 14.  

2 x 2 = 4 

400

A landscaper mows 4 lawns in 2.5 hours.  What is the rate in lawns per hour AND hour per lawn?

1.6 lawns per hour and .625 hour per lawn 

400

A recipe serves 4 and uses 2 cups of sugar.  What is the unit amount of sugar per serving? If you need to serve 10, how much sugar is needed?

5 cups of sugar 

400

A runner maintains a constant speed and runs 2.4 kilometers in 12 minutes.  What is the speed in kilometers per minute and kilometers per hour?

.2 km per minute
12 km per hour 

500

A machine makes 12 widgets in 8 minutes.  Create a table showing minutes vs. widgets for 0, 4, 8, 12, and 16 minutes.  Then, tell us how many widgets are made in 30 minutes.

1.5 widgets per minute
0:0
4 mins:6 widgets
8 mins:12 widgets
12 mins:18 widgets
16 mins: 24 widgets
30 mins: 45 widgets 

500

A coordinate table shows (1,2), (2,4), (3, ?).  Use the pattern of equivalent ratios to find the missing y-value and explain your reasoning.

(3,6)

500

A factory produces 360 toys in 8 hours.  Find the unit rate (to the nearest tenth) and explain how to use that to find how many toys in 1.5 hours.  

45 toys in 1 hour
22.5 toys in 30 minutes
67.5 toys in 1.5 hours 

500

Two store options: Store A- sells 5 lb of rice for $7.50.  Store B- sells 12 lb for $18.  Which store offers the lower unit price per pound?  

They are equal.  

500

A school’s fundraiser raised $540 by selling raffle tickets priced the same.  If they sold tickets in the ratio students: adults, which is 5:3, and students bought 300 tickets, find how many adult tickets were sold and the ticket price.  

180 adult tickets
540 divided by 480 = $1.13 per ticket