Modeling Ratios
Equivalent or Not?
Writing Equivalent Ratios
Unit Rate/Price
100

Write a ratio of yellow to red circles:


3/4, 3:4, 3 to 4

100

2:3 and 4:6

Yes!


2 x 2 = 4

3 x 2 = 6

100

Write 1 more Equivalent Ratio:

3:12

1:4

100

To find the unit rate/price, you must find the quantity for every ___ unit(s).

1

200

What are two ways you can represent equivalent ratios?

Double number lines and tables

200
1:6 and 2:7

No!

1 x 2 = 2

6 x 2 ≠ 7

200

Write 1 more Equivalent Ratio:

18:4

9:2

200

There are 25 rulers for every 5 groups.

How many rulers are there per group?

There are 5 rulers per group.

300

In 2016, 128 gigabytes of portable computer memory cost $32. Here is a table that represents the situation.

Create a double number line that represents the same situation.

Answer is on Canva! 👀

300

5:10 and 4:8

Yes!

Both ratios can simplify to 1:2.

300

Write 2 more Equivalent Ratios:

10:20

1:2, 2:4  

300

At the store, 4 boxes of granola bars cost $9.

What is the unit price?

The unit price is $2.25 per box.

400

A cashier worked an 8-hour day and earned $58.00. The table shows the amount she earned for working different numbers of hours.

Create a double number line to represent the same situation.

Answer is on Canva! 👀

400
6:8 and 9:12

Yes!

Both ratios can be simplified to 3:4.

400

Write 3 more Equivalent Ratios:

15:30

1:2, 3:6, 5:10

400

At a candy store, you could get 7 giant lollipops for $20.51. At this rate, how much would it cost to buy 4 lollipops?

Hint: What do you need to find first to answer the question fully?

Unit price = 2.93 per lollipop

4 x 2.93 = $11.72

500

In room 309, the ratio of girls to boys is 3:2. There are 36 students in all. Here is a tape diagram representing this ratio.

1) What is the value of each small rectangle?

2) How many boys are there in room 309?

1) The value of each small rectangle is 6.

2) There are 12 boys in room 309. (6 x 2 = 12).

500

9:20 and 3:10

No!

9 / 3 = 3

20 / 3 ≠ 10

500

!!!!DAILY DOUBLE!!!!

Write 3 more Equivalent Ratios:

24:72

12:36, 8:24, 6:18, 3:9, 4:12

500

!!!!!DAILY DOUBLE!!!!!

A bookstore was selling 3 books for $21.69. Online, you can buy 2 books for $14.28. Are the books being sold at the same rate? Explain your reasoning.

Hint: What do you need to find first to answer the question fully?

Unit price for bookstore = $7.23

Unit price for online = $7.14

No, the books are not being sold at the same rate because they have different unit prices.