Vocabulary
Equivalent Ratios
Word Problems
Simplifying Ration
Unit Rates
100

The amount or rate for one of something.

What is a unit rate?

100

Is 3:4 equivalent to 6:8? How do you know?

Yes. 3:4 can be multiplied by 2 to get to 6:8.

100

15 boys and 16 girls took part in the basketball competition. What is the ratio of number of girls to number of boys who participate in the competition?

15:16

100
Simplify 4:8

1:2

100

A skydiver falls 144 feet in three seconds. How far does the skydiver fall per second?

48 feet per second

200

The cost/price for one item.

What is a unit price?

200

Is 5:15 eqivalent to 1:3? How do you know?

Yes. 5:15 can be divided by 5 to get 1:3.

200

KEA has two choices for the end of the year field trip. 226 students vote for the water park and 102 students vote for a college tour. What is the ratio of water park votes to total votes?

226:328

200

Simplify 27:9

3:1

200

You score 84 points in six games. How much do you score per game?

14 points per game

300

How much for one.

What is per?

300

Is 21:28 equivalent to 3:7? How do you know?

No. In order to scale from 21 to 3, you must divide by 7. If you divide 28 by 7, you get 4, not 7. Thereforew, they are not equivalent. 

300

14 students were working on IXL, while 12 students were completing the lesson with Ms. Simien. What is the ratio of students completing the lesson to students working on IXL? 

12:14

300

Simplify 24:64

3:8

300

One bag of pretzels costs three dollars. Five bags of pretzels costs $10. Which has the lower unit price?

Five bags for $10

400

Order

What matters when writing ratios?

400

Give a ratio equivalent to 5:10.

Answers vary

400

20 students ate pizza for lunch, 15 students ate spaghetti for lunch, and 12 students didn't eat at all. What is the ratio of students who ate lunch to students who didn't eat lunch?

35:12

400

Simplify 55:66

5:6

400

It costs $3.99 for 25 fl. oz. of detergent or $6.99 for 90 fl. oz. Which is a better buy?

$6.99 for 90 fl. oz.

500

The relationship between one or more quantities.

What is a ratio?

500

Give a ratio equivalent to 72:64

Answers vary

500

The computer cart has 28 chromebooks, 14 chromebooks are fully charged, 12 chromebooks have half battery life, and 2 chromebooks are dead. What is the ratio of fully charged chromebooks to total chromebooks, in simplest form?

1:2

500

Simplify 108:144

9:12

500

A 16 oz package of brown rice costs 79 cents and 32 oz package of white rice costs $3.49. Which package is a better deal?

16 oz for 79 cents