10:5
2:1
A ratio is a number __________
What is 0% of 187?
0
You spent $30 on a six pack of toys. What is the unit cost?
$5 per toy
Michaela can finish 6 DeltaMath problems every 2 minutes. What is her unit rate?
3 problems per minute
8:24
1:3
A unit ratio always has ____________
1 on the bottom
What is 40% of 30?
12
Kassidy bought 2 lbs of double buble for 24$. What is her unit price?
12 $/lb
Maddy can catch 24 fish over a long 6 hour day of spear fishing. What is her unit rate?
4 fish per hour
3:5
Percent literally translates to
divided by 100
or
over 100
25% of what number is 20?
80
Abby bought a 4 pack of hoodies. It cost her $48. What is the unit cost for the hoodies?
$12 for each hoodie
Sal can make 56 sandwiches in 8 minutes. What is his unit rate?
7 sandwiches per minute
125:25
5:1
Miles per gallon and it is a unit rate
75% of what number is 84?
112
Vivian bought cheesesticks from costco. The pack costs 25.75 and contains 25 ounces of cheesticks. What is thier price per ounce?
$1.03 per ounce
Daimian can mine 225 obsidien blocks in minecraft with 5 diamond pickaxes. What is his unit rate in blocks per pickaxe?
45 b/p
522:81
58:9
How many soldgiers was a Roman centurian in charge of?
100
15% of a number is 24 and 10% of that same number is 16. What is 50% of that nubmber?
80
There is a house for sale on Pennock street in Solvay that costs 150,000 dollars. It has 1200 square feet. Wjhat is its unit cost?
125 $/sqft
Sound can travel 4116 meters in only 12 seconds. How fast is the speed of sound as a unit rate?
343 mps