Ratios
Unit Rate
Decision Time
Conversions
Word Problems
100
What are the three ways to write a ratio?
What is "as a fraction, with the word "to", with a colon"?
100
If Mimi drives 50 miles in 2 hours, what is her unit rate (speed per hour)?
What is 25 miles per hour?
100
What's the better deal? $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts
What is $24 for 8 t-shirts ($3 per shirt)?
100
A swimming pool uses 6,000 quarts of water. How many gallons is that? (4 quarts = 1 gallon)
What is 1,500 gallons?
100
Anna earns $12 in 3 hours. How much does she make in 5 hours?
What is $20?
200
The book fair had a sale where you could buy 2 books for a total of $16.80. If you wanted to buy 3 books, how much money would it cost?
What is $25.20?
200
If James types 120 words per 3 minutes, what is his unit rate of typing?
What is 40 words per minute?
200
What's the better deal? 11 book for $99 or 29 books for $203
What is 29 books for $203 ($7 per book)?
200
Chase measured a line for his art project. The line is 20 centimeters long. How many millimeters is the line? (10 millimeters = 1 centimeter)
What is 200 millimeters?
200
Ramon gets 10 points in 4 games. How many does he get in 6 games?
What is 15 points?
300
In a reading class, there are 4 boys for every 3 girls. What is the ratio of girls to boys?
What is 3/4, 3 to 4, or 3:4?
300
If 10 bags of Hot Cheetos cost $3.50, then how much does 1 cost?
What is $0.35?
300
4 CD's for $36 or 6 CD's for $54
They are the SAME! :)
300
On a recent trip, Jackie saw 4 deer and caught 12 fish. If the ratio remains the same, how many deer will she expect to se on her next trip if she catches 36 fish?
What is 12 deer?
300
If Henry can read 8 pages in 6 minutes, then he can read 4 pages in how many minutes?
What is 3 minutes?
400
In a reading class, there are 4 boys for every 3 girls. Write two ratios that are equivalent to the original ratio of boys to girls.
What is 8/6, 12 to 9, 16:12,...?
400
Mrs. Strahota pays $24 for 8 t-shirts. What is the unit rate? (price per shirt)
What is $3 per shirt?
400
Rachel swam 14 laps in 4 minutes. Riley swam 11 laps in 5 minutes. Who is the faster swimmer?
Who is Riley?
400
A student walks 3 laps in 9 minutes. How many minutes does she walk per lap?
What is 3 minutes?
400
Julia texts 60 words in 4 minutes, then she texts 45 words in how many minutes?
What is 3 minutes?
500
You and a friend have started a snow-shoveling business. You have found that it takes the two of you 3 hours to shovel 6 driveways. How many driveways can you and your friend shovel each hour?
What is 1/2 an hour? or What is 30 minutes?
500
What is a unit rate?
What is a ratio where the bottom number is a 1?
500
What's the better deal? 6 boxes for $3.60 or 24 boxes for $16.80
What is 6 boxes for $3.60?
500
At Walmart, 18 pens cost $30. How much would 15 pens cost?
What is $25?
500
Ms. Curtis studies 25 hours for 2 tests, and studies 100 hours for how many tests?
What is 8 tests?