Ratios
Unit Rate
Proportional or Not?
Solving Proportions
Word Problems
100
Write 6 girls to 8 boys as a ratio in 3 ways.
6/8, 6 to 8, 6:8
100

If Kate drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (speed per hour)?

What is 25 miles per hour

100
2/3 and 4/6
Yes, proportional, 2 x 6 = 12, 3 x 4 = 12
100
Solve for x. x/6 = 6/9
What is 4
100

Pippa earns $12 in 3 hours. How much does she make in 5 hours?

What is $20

200
Write 10 limes to 6 lemons as a ratio in 3 ways.
10:6, 10/6, 10 to 6
200

If Wills types 120 words per 3 minutes, what is his rate of typing?

What is 40 words per minute

200
Are 1/6 and 2/7 proportional?
Not Proportional, 1 x 7 = 7 and 2 x 6 = 12
200
Solve for x. x/2 = 9/6
What is 3
200

Harry gets 10 points in 4 games. How many does he get in 6 games?

What is 15 points

300
What are the 3 ways we write a ratio.
As a fraction, with a colon, and with the word "to"
300

If 10 bags of Hot Cheetos cost $3.50, then how much does 1 cost?

What is $0.35

300
Are 6/8 and 9/12 proportional?
Yes proportional, 6 x 12 = 72, and 9 x 8 = 72
300
Solve for x. x/6 = 8/12
What is 4
300

Charles reads 8 pages in 6 minutes, then he reads 4 pages in how many minutes?

What is 3 minutes

400
A comparison between two numbers is called a______
ratio
400

Which is the better deal $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts

What is $24 for 8 t-shirts (rate of $3 per shirt)

400
Are 5/10 and 4/8 proportional?
Yes proportional, 5 x 8 = 40, 10 x 4 = 40
400
Solve for x. 6/10 = 18/x
What is 30
400

Camilla texts 60 words in 4 minutes, then she texts 45 words in how many minutes?

What is 3 minutes

500
What are the 2 ways to write an equivalent ratio? A Adding B Subtracting C Multiplying D Dividing
What is C, D Multiplying and Dividing
500

What is a unit rate?

a ratio where the bottom number is a 1

500
12/20 and 3/10
Not proportional, 12 x 10 = 120, 20 x 3 = 60
500
Solve for x. 3/8 = 15/x
What is 40.
500

Mrs. Strand's students study 25 hours for 2 tests, and study 100 hours for how many tests?

What is 8 tests.