Ratios
Unit Rate
Proportional or Not?
Solving Proportions
Word Problems
100
Write 6 girls to 8 boys as a ratio in 3 ways.
6/8, 6 to 8, 6:8
100

If Mimi drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (speed per hour)?

25 miles per hour

100

2/3 and 4/6

Yes, proportional!  12=12

100

Solve for x (use butterfly)

x/6 = 6/9

x=4

100

Anna earns $12 in 3 hours. How much does she make in 5 hours?

$20

200
Write 10 limes to 6 lemons as a ratio in 3 ways.
10:6, 10/6, 10 to 6
200

If James types 120 words per 3 minutes, what is his rate of typing? (words per minute)

40 words per minute

200

Are 1/6 and 2/7 proportional?

Not Proportional! 7 does not equal 12

200

Solve for x (use butterfly)

x/2 = 9/6

x=3

200

Mrs. Fox scores 10 points in 4 games. How many does she get in 6 games?

15 points

300
What are the 3 ways we write a ratio.
As a fraction, with a colon, and with the word "to"
300

If 10 bags of Hot Cheetos cost $3.50, then how much does one cost?

$0.35

300

Are 6/8 and 9/12 proportional?

Yes proportional! 72=72

300

Solve for x (use butterfly)

x/6 = 8/12

x=4

300

If Santa reads 8 pages in 6 minutes, then he reads 4 pages in how many minutes?

3 minutes

400
A comparison between two numbers is called a______
ratio
400

Which is the better deal:

$20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts

$24 for 8 t-shirts (rate of $3 per shirt)

400

Are 5/10 and 4/8 proportional?

Yes proportional! 40=40

400

Solve for x (use butterfly)

6/10 = 18/x

x=30

400

If sixth graders text 60 words in 4 minutes, then they text 45 words in how many minutes?

3 minutes

500

What is another vocab term that means the same thing as proportional?

equivalent

500

What is a unit rate?

a ratio compared to one

500

12/20 and 3/10

Not proportional! 120 does not equal 60

500

Solve for x (use butterfly)

3/8 = 15/x

x=40

500

If Mrs. Fox's students study 25 hours for 2 tests, they would study 100 hours for how many tests?

8 tests