Unit Rate
Proportional or Not?
One-Step Proportions
Two-Step Proportions
Word Problems
100
If Mimi drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (speed per hour)?
What is 25 miles per hour
100
2/3 and 4/6
Yes, proportional, 2 x 6 = 12, 3 x 4 = 12
100
Solve for x. x/6 = 6/9
What is 4
100

4/(x-8)=8/2

9

100
Anna earns $12 in 3 hours. How much does she make in 5 hours?
What is $20
200
If James types 120 words per 3 minutes, what is his rate of typing?
What is 40 words per minute
200
Are 1/6 and 2/7 proportional?
Not Proportional, 1 x 7 = 7 and 2 x 6 = 12
200
Solve for x. x/2 = 9/6
What is 3
200

4/9=(x-3)/6

17/3 or 5.667

200
Ramon gets 10 points in 4 games. How many does he get in 6 games?
What is 15 points
300
If 10 bags of Hot Cheetos cost $3.50, then how much does 1 cost?
What is $0.35
300
Are 6/8 and 9/12 proportional?
Yes proportional, 6 x 12 = 72, and 9 x 8 = 72
300
Solve for x. x/6 = 8/12
What is 4
300

6/(x-1)=9/7

17/3 or 5.667

300
Henry reads 8 pages in 6 minutes, then he reads 4 pages in how many minutes?
What is 3 minutes
400
Which is the better deal $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts
What is $24 for 8 t-shirts (rate of $3 per shirt)
400
Are 5/10 and 4/8 proportional?
Yes proportional, 5 x 8 = 40, 10 x 4 = 40
400
Solve for x. 6/10 = 18/x
What is 30
400

7/(x+5)=10/5

-3/2

400
Julia texts 60 words in 4 minutes, then she texts 45 words in how many minutes?
What is 3 minutes
500
What is a unit rate?
a ratio where the bottom number is a 1
500
12/20 and 3/10
Not proportional, 12 x 10 = 120, 20 x 3 = 60
500
Solve for x. 3/8 = 15/x
What is 40.
500

5/6=(7x+9)/9

-3/14 or -0.2143

500
Ms. Curtis students 25 hours for 2 tests, and studies 100 hours for how many tests?
What is 8 tests.