Ratios
Ratios Part 2
Unit Rate
Proportional or Not?
Word Problems
100
Write 6 girls to 8 boys as a ratio in 3 ways.
6/8, 6 to 8, 6:8
100

A school has 9 girls and 3 boys in their class. What is the ratio of boys to girls?

3 to 9, 3/9, 3:9

100
If Mimi drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (speed per hour)?
What is 25 miles per hour
100
2/3 and 4/6
Yes, proportional, 2 x 6 = 12, 3 x 4 = 12
100
Anna earns $12 in 3 hours. How much does she make in 5 hours?
What is $20
200
Write 10 limes to 6 lemons as a ratio in 3 ways.
10:6, 10/6, 10 to 6
200

The animal shelter recieved a box of kittens. 4 of them were white and 6 of them were black. What is the ratio of white to black kittens?

4 to 6, 4/6, 4:6

200
If James types 120 words per 3 minutes, what is his rate of typing?
What is 40 words per minute
200
Are 1/6 and 2/7 proportional?
Not Proportional, 1 x 7 = 7 and 2 x 6 = 12
200
Ramon gets 10 points in 4 games. How many does he get in 6 games?
What is 15 points
300
What are the 3 ways we write a ratio.
As a fraction, with a colon, and with the word "to"
300

The zoo got some new additions including 7 elephants and 4 polar bears. What is the ratio of elephants to the total new additions the zoo got?

7 to 11, 7/11, 7:11

300
If 10 bags of Hot Cheetos cost $3.50, then how much does 1 cost?
What is $0.35
300
Are 6/8 and 9/12 proportional?
Yes proportional, 6 x 12 = 72, and 9 x 8 = 72
300
Henry reads 8 pages in 6 minutes, then he reads 4 pages in how many minutes?
What is 3 minutes
400
A comparison between two numbers is called a______
ratio
400

Free Points

Free Points

400
Which is the better deal $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts
What is $24 for 8 t-shirts (rate of $3 per shirt)
400
Are 5/10 and 4/8 proportional?
Yes proportional, 5 x 8 = 40, 10 x 4 = 40
400
Julia texts 60 words in 4 minutes, then she texts 45 words in how many minutes?
What is 3 minutes
500
What are the 2 ways to write an equivalent ratio? A Adding B Subtracting C Multiplying D Dividing
What is C, D Multiplying and Dividing
500

If there are 13 cakes and 11 brownies left at the bake sale, what is the ratio of brownies to total number of desserts?

11 to 24, 11/24, 11:24

500
What is a unit rate?
a ratio where the bottom number is a 1
500
12/20 and 3/10
Not proportional, 12 x 10 = 120, 20 x 3 = 60
500
Ms. Curtis students 25 hours for 2 tests, and studies 100 hours for how many tests?
What is 8 tests.