Write 6 girls to 8 boys as a ratio in 3 ways.
6/8 = 3/4, 6 to 8 = 3 to 4, 6:8 = 3:4
If Mimi drives 50 miles in 2 hours, what is her rate/speed? (miles per hour)?
25 miles per hour
5/6 = ?/12
10
Anna earns $12 in 3 hours. At this rate, how much does she make in 5 hours?
$20
Write 10 limes to 6 lemons as a ratio in 3 ways.
10:6 = 5:3, 10/6 = 5/3, 10 to 6= 5 to 3
If James types 120 words per 3 minutes, what is his rate of typing?
40 words per minute
?/2 = 9/6
3
Ramon gets 10 points in 4 games. At this rate, how many points does he get in 6 games?
15 points
What are the 3 ways we write a ratio.
As a fraction, with a colon, and with the word "to"
If 10 bags of Hot Cheetos cost $3.50, then how much does 1 cost?
$0.35
?/6 = 8/12
4
Henry reads 8 pages in 6 minutes. At this rate if he reads 4 pages in how many minutes will it take?
3 minutes
There are 5 dogs and 3 cats at the vet. What is the ratio of dogs to total animals?
5:8
Which is the better deal $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts
$24 for 8 t-shirts (rate of $3 per shirt)
6/10 = 18/x
30
Julia texts 60 words in 4 minutes. At this rate, if she texts 45 words how many minutes will it take?
3 minutes
Our class has two teachers and 32 students. What is the ratio of students per teacher?
16:1
A special ratio that describes the amount per item is called a _____________
a unit rate or unit price
3/8 = ?/12
4.5
The 6th grade students study 25 hours for 2 tests. At this rate, if the students need to study for 8 tests, how many minutes will it take?
100 minutes