Ratios
Unit Rate
Proportional or Not?
Solving Proportions
Word Problems
100

A ratio is a comparison between...

Two parts

100

What is a unit rate?

A rate that compares how many things per 1 of another thing.

100

Are 2:3 and 4:6 proportional?

Yes, proportional, 2 x 6 = 12, 3 x 4 = 12

100

Solve for x. x:6 = 6:9

4

100

Anna earns $12 in 3 hours. How much does she make in 5 hours?

$20

200

Write 6 girls to 8 boys as a ratio

6/8, 6 to 8, 6:8

200

If Mimi drives 50 kilometres in 2 hours, what is her rate (speed per hour)?

25 kilometres per hour

200

Are 1:6 and 2:7 proportional?

Not Proportional, 1 x 7 = 7 and 2 x 6 = 12

200

Solve for x. x:2 = 9:6

3

200

Ramon gets 10 points in 4 games. How many does he get in 6 games?

15 points

300

Write 10 limes to 6 lemons as a simplified ratio.

5:3, 5/3 or 5 to 3

300

If James types 120 words per 3 minutes, what is his rate of typing?

40 words per minute

300

Are 6:8 and 9:12 proportional?

Yes proportional, 6 x 12 = 72, and 9 x 8 = 72

300

Solve for x. x:6 = 8:12

4

300

Henry can read 8 pages in 6 minutes, so he can read 4 pages in how many minutes?

3 minutes

400

What are the 2 ways to write an equivalent ratio? A Adding B Subtracting C Multiplying D Dividing

C Multiplying and D Dividing

400

If 10 bags of Hot Cheetos cost $3.50, then how much does 1 cost?

$0.35

400

Are 5:10 and 4:8 proportional?

Yes proportional, 5 x 8 = 40, 10 x 4 = 40

400

Solve for x. 6:10 = 18:x

30

400

Julia can text 60 words in 4 minutes, so she can text 45 words in how many minutes?

3 minutes

500

Which two ratios are equivalent?

4:12

12:4

8:24

3:4

4:3

4:12 and 8:24 because 4x2=8 and 12x2=24

500

Which is the better deal $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts

$24 for 8 t-shirts (rate of $3 per shirt)

500

Are 12:20 and 3:10 proportional?

Not proportional, 12 x 10 = 120, 20 x 3 = 60

500

Solve for x. 3:8 = 15:x

40.

500

Robert studies 25 hours for 2 tests, and so he will study 100 hours for how many tests?

8 tests.