A ratio is a comparison between...
Two parts
What is a unit rate?
A rate that compares how many things per 1 of another thing.
Are 2:3 and 4:6 proportional?
Yes, proportional, 2 x 6 = 12, 3 x 4 = 12
Solve for x. x:6 = 6:9
4
Anna earns $12 in 3 hours. How much does she make in 5 hours?
$20
Write 6 girls to 8 boys as a ratio
6/8, 6 to 8, 6:8
If Mimi drives 50 kilometres in 2 hours, what is her rate (speed per hour)?
25 kilometres per hour
Are 1:6 and 2:7 proportional?
Not Proportional, 1 x 7 = 7 and 2 x 6 = 12
Solve for x. x:2 = 9:6
3
Ramon gets 10 points in 4 games. How many does he get in 6 games?
15 points
Write 10 limes to 6 lemons as a simplified ratio.
5:3, 5/3 or 5 to 3
If James types 120 words per 3 minutes, what is his rate of typing?
40 words per minute
Are 6:8 and 9:12 proportional?
Yes proportional, 6 x 12 = 72, and 9 x 8 = 72
Solve for x. x:6 = 8:12
4
Henry can read 8 pages in 6 minutes, so he can read 4 pages in how many minutes?
3 minutes
What are the 2 ways to write an equivalent ratio? A Adding B Subtracting C Multiplying D Dividing
C Multiplying and D Dividing
If 10 bags of Hot Cheetos cost $3.50, then how much does 1 cost?
$0.35
Are 5:10 and 4:8 proportional?
Yes proportional, 5 x 8 = 40, 10 x 4 = 40
Solve for x. 6:10 = 18:x
30
Julia can text 60 words in 4 minutes, so she can text 45 words in how many minutes?
3 minutes
Which two ratios are equivalent?
4:12
12:4
8:24
3:4
4:3
4:12 and 8:24 because 4x2=8 and 12x2=24
Which is the better deal $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts
$24 for 8 t-shirts (rate of $3 per shirt)
Are 12:20 and 3:10 proportional?
Not proportional, 12 x 10 = 120, 20 x 3 = 60
Solve for x. 3:8 = 15:x
40.
Robert studies 25 hours for 2 tests, and so he will study 100 hours for how many tests?
8 tests.