Ratios
Unit Rate
Distance, Speed and Time
Solving Proportions
Word Problems
100

Define "ratio" 

A comparison between two numbers

100

A "unit rate" is a rate with this number in the denominator.

What is one?

100

What is the formula for speed?

Speed = distance/time

100

Solve for x.

x/6 = 6/9

4

100

Anna earns $12 in 3 hours. How much does she make in 5 hours?

What is $20

200
What are the 3 ways we write a ratio.
As a fraction, with a colon, and with the word "to"
200

If James types 120 words per 3 minutes, what is his rate of typing?

40 words per minute

200

Christmas Trivia: In Home Alone, where are the McCallisters going on vacation when they leave Kevin behind? 

Paris

200

Solve for x. 

x/2 = 9/6

3

200

Riley drank 8 ounces of water in the first two hours he was at school. If he keeps this pace, how many ounces of water will he drink in his eight hour school day? 

32 ounces

300

General Trivia: Mr. James taught in which country before teaching in the Philippines?

Vietnam

I taught in Ho Chi Minh City from 2008-2009, at the American International School.

300

If 10 bags of Hot Cheetos cost $3.50, then how much does 1 bag cost?

$0.35

300

Speed = ?

Distance = 50 y

Time = 2 h

25 y/h

300

PCA Trivia: Which junior high teacher has four younger brothers? 

Miss Scott

300

The length of the tunnel is 450 miles. If 1 inch represents 60 miles, how many inches would a drawing of the tunnel?

7.5 inches

400


10 and 45

400

If a car travels 735 miles on 15 gallons of gas. How many miles does it travel on one gallon? 

49 miles

400

s = 50 mi/day 

d = 400 miles

t = ?

80 days

400

Solve for x. 

6/10 = 18/x

30

400

A 3 ounce bag of gummy bears contains 50 pieces. How many pieces would you expect to find in a 15 ounce bag? 

250 pieces

500

Final Jeopardy Question:  

Anna earns $12 in 3 hours. How much does she make in 5 hours?

$20.00

Solution:  $12/3hours =  $4 per 1 hour of work.  So if she works for 5 hours, then she'll earn $4 x 5 hours = $20.00

500

Which is the better deal $20 for 4 t-shirts or $24 for 6 t-shirts?

$24 for 6 t-shirts is the better deal.

Solution:
$20/4 t-shirts = $5 per t-shirt


$24/6 t-shirts = $4 per t-shirt   (So this is the better deal)

500

Jeff ran a 19.25-mile race in 3.5 hours. What was his average speed?

5.5 miles/hour

500

Solve for x. 

3/8 = 15/x

40

500

Christmas Trivia: Which country started the tradition of putting up a Christmas tree? (Hint: it is located in central Europe)

Germany

Click to zoom