Unit Rates
Ratios
Comparing Unit Rates
More Unit Rates
Review
100

There are 32 customers in 4 checkout lanes at the supermarket. How many costumers per each lane?

32÷4 = 8 customers per lane

100

40 centimeters of snow in 20 hours. Whats the ratio of centimeters to hours?

40/20, 40:20, 40 to 20

100
A book store was selling 2 books for $15.86. Online the you could buy 7 books for $55.93. Which place has a lower unit price?
Book Store = 15.68÷2 = $7.93 Online = 55.93÷7 = $7.99 Book Store
100

A store had 3 packs of paper for $4.98. How much would it cost if you were to buy a pack?

$1.66

100
-5 Integer or Whole Number?
Integer
200
75 pints of juice in 5 containers
75÷5 = 15 pints per container
200

216 cherry pieces in 6 bags of candy. What's the ratio of bags to cherry?

6:216

200
At a comic book convention vendor 1 was selling a set of 4 comics for $25.72. Vendor 2 was selling a set of 3 comics for $19.14. Which vendor has the higher unit price?
Vendor 1 = 25.72÷4 = $6.43 Vendor 2 = 19.14÷3 = $6.38 Vendor 2
200

At the baseball stadium, the price for popcorn is $14.70 for 5 bags. If you wanted to buy a bag of popcorn, how much would it cost?

14.70÷5 = $2.94 

200

Round 0.75 to the tenths place 

0.8 or 0.80

300
120 dollars for mowing 4 lawns
120÷4 = 30 dollars per lawn
300

92 dollars for 46 TV channels. What's the ratio of channels to dollars?

46 to 92

300
At the store Brand A potato chips were $15.24 for 4 bags. Brand B potato chips were $11.61 for 3 bags. Which brand has the cheaper price?
Brand A = 15.24÷4 = $3.81 Brand B = 11.61÷3 = $3.87 Brand B
300

At the store beef jerky was $41.40 for 3 pounds. If you bought a pound, how much would it cost?

41.40÷3 = $13.80 

300
(3x5)+6x2÷4+3
21
400
488 points for defeating 61 enemies
488÷61 = 8 points per enemy
400

What's the ratio of pies eaten to minutes?

12 pies eaten in 3 minutes

12/3

400
On Monday the price for bottled water was 5 bottles for $13.30. On Saturday the price was 4 bottles for $10.24. Which day had the higher unit price?
Monday = 13.30÷5 = $2.26 Saturday = 10.24÷4 = $2.56 Monday
400

At a candy store, you could get 2 giant lollipops for $2.40. How much would it cost to buy a lollipop?

2.40÷2 = $1.20 

400
15+(34÷2)x16-82+30-(6x3)
17
500
96 customers over 3 days
96÷3 = 32 customers per day
500

4 minutes to type 408 words. What's the ratio of words to paragraphs? 

408 to 0

500
At the toy store you could get 4 board games for $22.96. Online the price for 6 board games is $33.60. Which place has the highest price for a board game?
Toy Store = 22.96÷4 = $5.74 Online = 33.60÷6 = $5.60 Online
500

At a farming supply store 7 pounds of seed cost $183.12. If a farmer needed a pound of seeds, how much would it cost him?

183.12÷7 = $26.16

500

Write 26/100 as a Decimal

 Decimal = 0.26