Unit Rates
Ratios
Comparing Unit Rates
Solving with Unit Rates
Review
100
32 customers in 4 checkout lanes
32÷4 = 8 customers per lane
100
40 centimeters of snow in 20 hours
40÷20
100
A book store was selling 2 books for $15.86. Online the you could buy 7 books for $55.93. Which place has a lower unit price?
Book Store = 15.68÷2 = $7.93 Online = 55.93÷7 = $7.99 Book Store
100
A store had 3 packs of paper for $4.98. How much would it cost if you were to buy 2 packs?
4.98÷3 = 1.66 = 1.66x2 = $3.32
100
Simplify this fraction.

16/18

8/9 or

0.889

200
75 pints of juice in 5 containers
75÷5 = 15 pints per container
200
216 cherry pieces in 6 bags of candy
216÷6
200
At a comic book convention vendor 1 was selling a set of 4 comics for $25.72. Vendor 2 was selling a set of 3 comics for $19.14. Which vendor has the higher unit price?
Vendor 1 = 25.72÷4 = $6.43 Vendor 2 = 19.14÷3 = $6.38 Vendor 2
200
At the baseball stadium the price for popcorn is $14.70 for 5 bags. If you wanted to buy 4 bags of popcorn, how much would it cost?
14.70÷5 = $2.94 = 2.94x4 = $11.67
200

Simplify this fraction.

1/3

1/3

It's already simplified.

300
120 dollars for mowing 4 lawns
120÷4 = 30 dollars per lawn
300
92 dollars for 46 TV channels
92÷46
300
At the store Brand A potato chips were $15.24 for 4 bags. Brand B potato chips were $11.61 for 3 bags. Which brand has the cheaper price?
Brand A = 15.24÷4 = $3.81 Brand B = 11.61÷3 = $3.87 Brand B
300
At the store beef jerky was $41.40 for 3 pounds. If you bought 4 pounds, how much would it cost?
41.40÷3 = $13.80 =13.80x4 = $55.20
300

Use the order of operations (PEMDAS) to simplify.

(3x5)+6x2÷4+3

21

400
488 points for defeating 61 enemies
488÷61 = 8 points per enemy
400
12 pies eaten in 3 minutes
12÷3
400
On Monday the price for bottled water was 5 bottles for $13.30. On Saturday the price was 4 bottles for $10.24. Which day had the higher unit price?
Monday = 13.30÷5 = $2.26 Saturday = 10.24÷4 = $2.56 Monday
400
At a candy store you could get 2 giant lollipops for $2.40. How much would it cost to buy 6 lollipops?
2.40÷2 = $1.20 = 1.20x6 = $7.20
400

15+(34÷2)

32

500
96 customers over 3 days
96÷3 = 32 customers per day
500
4 minutes to type 408 words
408÷4
500
At the toy store you could get 4 board games for $22.96. Online the price for 6 board games is $33.60. Which place has the highest price for a board game?
Toy Store = 22.96÷4 = $5.74 Online = 33.60÷6 = $5.60 Online
500
At a farming supply store 7 pounds of seed cost $183.12. If a farmer needed 6 pounds of seeds, how much would it cost him?
183.12÷7 = $26.16 = 26.16x6 = $156.96
500

Write 26% as a Fraction and a Decimal.

Fraction = 26÷100 = 13/50

Decimal = .26 Percent = 26%