There are 5 stars, 4 rectangles, and 10 circles. What is the ratio of stars to circles?
Use a colon to write the ratio
What is 5:10
Are the ratios 14:7 and 2:1 equivalent?
Write yes or no and if you say no, explain why.
What is "yes"
The letters in an algebraic equation are referred to as?
What are variables
9 deliveries in 3 hours = deliveries per hour
How many deliveries per hour?
What is 3 deliveries per hour
An 8-pack of frozen burritos costs $8.00. What is the unit price?
What is $ 1.00
There are 6 hexagons, 5 circles, 3 triangles, and 1 square. What is the ratio of triangles to hexagons?
Use a / symbol to write the ratio
What is 3/6
Are the ratios 13:18 and 3:6 equivalent?
Write yes or no. If "no", explain why.
What is No.
18 divided by 3 is 6, but 13 divided by 3 is not 3
What is a comparison of two quantities by division?
What is a ratio
32 flowers in 2 vases = flowers per vase
How many flowers are there per vase?
What is 16 flowers
A 3-pack of hot dogs costs $0.51. What is the unit price per pack?
What is $0.17
There are 2 squares, 4 ovals, and a star. What is the ratio of stars to total shapes?
Use the word "to" to write the ratio
What is 1 to 7
Are the ratios 2:3 and 12:18 equivalent?
Write yes or no. If yes, explain your reasoning.
What is yes
2 times 6 is 12
3 times 6 is 18.
The answer to a multiplication problem?
What is product
87 push-ups in 3 days = push-ups per day
How many push-ups per day?
What is 29 push-ups
An 8-meter piece of wire costs $7.20. What is the unit price?
What is $0.90
There are 3 stars, 3 squares, 3 triangles and 3 ovals.
Write a ratio of squares to total number of shapes and simplify.
Use a / symbol to write the ratio
What is 1/4
Are the ratios 18:14 and 9:7 equivalent? Write yes or no and explain your reasoning.
What is yes
18 divided by 2 is 9
14 divided by 2 is 7
The answer to a division problem?
What is quotient
564 kilometers in 12 hours = kilometers per hour
How many kilometers per hour?
What is 47 km
A 9-pack of corn dogs costs $6.05. What is the unit price, rounded to the nearest cent? What is the cost per corn dog?
What is $0.67
There are 5 circles, 6 stars, 12 pentagons, and 13 parallelograms. Write a ratio of parallelograms and circles to pentagons and stars.
Use a / symbol to write the ratio and simplify.
What is 18/18 =1
Are the ratios 5:10 and 2:4 equivalent?
Write yes or no. If "yes," explain your reasoning.
What is yes
5 times 4 is 20
10 times 4 is 40
20/40 can simplify to 2/4 when you divided both the
numerator and denominator by 10.
What is the price per one item?
What is unit price
992 deliveries in 62 hours = deliveries per hour
How many deliveries per hour?
What is 16 deliveries
A 6-pack of tickets to the zoo costs $81.84. What is the unit price? What is the price per ticket?
What is $13.64