Vocab
Unit Rate
Missing Variable
Equivalent Ratio
Ratio
100

A simplified rate that has a denominator of 1

Unit Rate

100

Select all statements that represent a unit rate

A.) Apples cost $1.75 per pound

B.) Sam buys 4 shorts for $45

C.) It takes 5 hours to drive 480 miles

D.) A recipe calls for 1.5 cups of sugar for every tablespoon of oil

E.) A coach divides her players so there are 7 players per team

A.) Apples cost $1.75 per pound

D.) A recipe calls for 1.5 cups of sugar for every tablespoon of oil

E.) A coach divides her players so there are 7 players per team

100

A group of 10 friends want to go to the movies. How much will the 10 friends pay?

3 People costs $15

10 People costs _____

12 People costs $60

10 People Costs $50

100

$15 for 5 pairs of socks; $25 for 10 pairs of socks. Are the ratios equivalent?

No, they are NOT equivalent.

100

At the local zoo, there are 12 lions, 6 bears, and 2 zebras. What is the ratio of lions to bears? Write your ratio as a fraction.

2/1

Or

12/6

200

Multiply or divide two quantities by same number to find equivalent ratios

scaling

200
Ratio 9:3

Unit Rate _________

Unit Rate 3:1

200

At a summer camp, the campers are divided into groups. Each group of 16 campers needs 1 cabin. How many cabins will be needed if there are 112 campers?

7 Cabins

200

Mrs. Shelly paid $3 for 6 muffins and Mrs. Kloske paid $9 for 18 muffins.  

Are these equivalent?

Yes, they ARE equivalent.

200

Last week, at the animal shelter, 9 dogs were adopted and 13 cats were adopted.


What is the ratio of cats to dogs that were adopted?

13:9

300

a comparison of 2 or more quantities

ratio

300

A skydiver falls 144 feet in 3 seconds. How far does the skydiver fall per second?

48 feet per second

300

Tim is a first grader and reads 28 words per minute.

 Assuming he maintains the same rate, how many words he can read in 5  minutes?

140 Words in 5 Minutes

or

140 Words/ 5 Minutes

300

Match the equivalent ratios

2:3                                       4:1

4:12                                     10:15

6:30                                     1:5

28:7                                     1:3

2:3       10:15


4:12      1:3

6:30      1:5

1:3        4:1


300

  Jenifer went to Yankee Candle for their candle sale. She bought 5 cinnamon scented candles and 2 pumpkin scented candles. Write the ratio of cinnamon candles to the total number of candles.

5 to 7

or

5/7

or

5 to 7

400

expresses same relationship between two quantities

Equivalent Ratio

400

You score 84 points in 6 games. How much do you score per game?

14 points per game

400

A car goes 300 miles on a tank of gas. The tank holds 12 gallons. Gas costs $3.00 a gallon.

What is the cost of going 1 mile?

It costs $0.12 to go one mile.

400

Which ratio is equivalent to 3:4

A.) 12:14

B.) 6:8

C.) 4:3

D.) 20:15

B.) 6:8

400

Quigley has 8 bacon treats, 6 chicken treats, and 3 beef treats. The ratio of the number of bacon treats to beef treats is     


8:3

or 

8/3

or

8 to 3

500

A ratio that compares two quantities with different kinds of units

Rate

500

A farmer harvests 7250 bushels of corn from 50 acres.

What is the unit rate of bushels per acre?

145 bushels per acre

500

Lily can buy an 8-pound bag of dog food for $7.40 or a 4-pound bag of the same dog food for $5.38. Which is the better buy?

The 8-pound bag costs $0.93 per pound. The 4-pound bag costs $1.35 per pound. The better buy is the 8-pound bag, because it costs less per pound.

500

Determine if the pair of ratios is equivalent:

$18 for 3 Bracelets

$30 for 5 Bracelets

Yes, the ratios are equivalent.

500

  A class is made up of 12 boys and 13 girls. What fraction of the class is boys?

12/25

or

12 to 25

or

12:25