A simplified rate that has a denominator of 1
Unit Rate
Select all statements that represent a unit rate
A.) Apples cost $1.75 per pound
B.) Sam buys 4 shorts for $45
C.) It takes 5 hours to drive 480 miles
D.) A recipe calls for 1.5 cups of sugar for every tablespoon of oil
E.) A coach divides her players so there are 7 players per team
A.) Apples cost $1.75 per pound
D.) A recipe calls for 1.5 cups of sugar for every tablespoon of oil
E.) A coach divides her players so there are 7 players per team
A group of 10 friends want to go to the movies. How much will the 10 friends pay?
3 People costs $15
10 People costs _____
12 People costs $60
10 People Costs $50
$15 for 5 pairs of socks; $25 for 10 pairs of socks. Are the ratios equivalent?
No, they are NOT equivalent.
At the local zoo, there are 12 lions, 6 bears, and 2 zebras. What is the ratio of lions to bears? Write your ratio as a fraction.
2/1
Or
12/6
Multiply or divide two quantities by same number to find equivalent ratios
scaling
Unit Rate _________
Unit Rate 3:1
At a summer camp, the campers are divided into groups. Each group of 16 campers needs 1 cabin. How many cabins will be needed if there are 112 campers?
7 Cabins
Mrs. Shelly paid $3 for 6 muffins and Mrs. Kloske paid $9 for 18 muffins.
Are these equivalent?
Yes, they ARE equivalent.
Last week, at the animal shelter, 9 dogs were adopted and 13 cats were adopted.
What is the ratio of cats to dogs that were adopted?
13:9
a comparison of 2 or more quantities
ratio
A skydiver falls 144 feet in 3 seconds. How far does the skydiver fall per second?
48 feet per second
Tim is a first grader and reads 28 words per minute.
Assuming he maintains the same rate, how many words he can read in 5 minutes?
140 Words in 5 Minutes
or
140 Words/ 5 Minutes
Match the equivalent ratios
2:3 4:1
4:12 10:15
6:30 1:5
28:7 1:3
4:12 1:3
6:30 1:5
1:3 4:1
Jenifer went to Yankee Candle for their candle sale. She bought 5 cinnamon scented candles and 2 pumpkin scented candles. Write the ratio of cinnamon candles to the total number of candles.
5 to 7
or
5/7
or
5 to 7
expresses same relationship between two quantities
Equivalent Ratio
You score 84 points in 6 games. How much do you score per game?
14 points per game
A car goes 300 miles on a tank of gas. The tank holds 12 gallons. Gas costs $3.00 a gallon.
What is the cost of going 1 mile?
It costs $0.12 to go one mile.
Which ratio is equivalent to 3:4
A.) 12:14
B.) 6:8
C.) 4:3
D.) 20:15
B.) 6:8
Quigley has 8 bacon treats, 6 chicken treats, and 3 beef treats. The ratio of the number of bacon treats to beef treats is
8:3
or
8/3
or
8 to 3
A ratio that compares two quantities with different kinds of units
Rate
A farmer harvests 7250 bushels of corn from 50 acres.
What is the unit rate of bushels per acre?
145 bushels per acre
Lily can buy an 8-pound bag of dog food for $7.40 or a 4-pound bag of the same dog food for $5.38. Which is the better buy?
The 8-pound bag costs $0.93 per pound. The 4-pound bag costs $1.35 per pound. The better buy is the 8-pound bag, because it costs less per pound.
Determine if the pair of ratios is equivalent:
$18 for 3 Bracelets
$30 for 5 Bracelets
Yes, the ratios are equivalent.
A class is made up of 12 boys and 13 girls. What fraction of the class is boys?
12/25
or
12 to 25
or
12:25