Ratio
Ratio Word Problems
Unit Rate
Part to Part and Part to Whole ratios
Comparing Unit Rate
100
A _________ compares values. A __________ says how much of one thing there is compared to another thing
What is a ratio
100
Belinda runs 8 kilometers in 60 minutes. At this rate, how long would it take her to run 2 kilometers?
What is 15 minutes
100
5 pounds of potatoes cost $2. How much does 1 pound cost
What is 0.25?
100
Write ratio as part to whole ratio: 4 apples to 6 oranges. What is the part to whole ratio of apples to the total amount of fruit?
What is 4 to 10
100
Jane went to Wal-Mart and saw that they had 3 cans of beans for $6. The next day she went to Publix and saw they had 2 cans of beans for $3. Who has the better deal
What is Publix
200
A ratio can be written as a ______
What is a fraction
200
I went to the store and bought a pack of skittles, 3 were red and 6 were pink. If there were 18 skittles in the pack, how many of them were pink?
What is 9
200
A farm lets you pick 6 pints of raspberries for $18.00. What is the cost per pit?
What is $3.00
200
If you are at the store and there are 4 packs of sour patches and 8 packs of gummies snack. What is the part to whole ratio of gummies snacks to total packs of candy?
What is 8 to 12
200
At Kroger, it costs $7.00 for 2 pounds of chicken. At Piggly Wiggly, it costs $10 for 2 pounds of chicken. Who has the better deal?
What is Kroger
300
Write the ratio in simplest form 3 sailboats to 6 fan boats
What is 1 to 2
300
Julie worked out on Tuesday for 30 minutes. She did 2 sets of jumping jacks and 3 sets of push ups. How many minutes did she do push ups?
What is 20 minutes
300
Two students are competing to see who an type faster. Determine the unit rate each student can type in words per minute. Antonio: 360 words in 12 minutes Sydnei: 42 words in 6 minutes
What is Antonio
300
There were teenagers and non-teenager volunteers for the 2018 race in New York. The ratio of teenagers to non-teenager volunteers is 4:6. One of the race organizers, Samantha, said "Wow! I can't believe that 4/6 of the total volunteers are teenagers." What is incorrect about Samantha's statement?
What is she did a part to part ratio and not a part to whole ratio of total volunteers versus the teenagers.
300
Louis is selling magazines. He sells 2 for $8. He sells Marvel Comics 2 for $12. Which is the better deal?
What is the Magazines
400
Write in the simplest 5 baseballs to 25 softballs
What is 1baseball to 5 softballs
400
If I have a pack of Starbursts and 6 were pink and 4 were red. If there are 12 Starburst in a pack, how many of them are red?
What is 18
400
Donte and Timothy were on scooters Donte traveled 10 meters in 5 seconds. Timothy traveled 36 meters 12 seconds.
What is Donte
400
At a local McDonald's the ratio of fries to burgers is 6:4. Rachel says, "Wow I can't believe that 1/2 of what they sell are fries!" Is Rachel correct? Explain why or why not?
What is No, she is incorrect because 6:4 is not equivalent to 1/2. and it's suppose to be written as a part to whole, 6 to 10, which is 3/5 and not 1/2.
400
A book store was selling 2 books for $15.86. Online you could buy 7 books for $55.93. Which place has a lower unit price?
What is Online
500
Write the ratio in simplest form 6 poodles and 18 beagles
What is 1 poodles and and 3 beagles
500
If I have a pack of M & M's and 3 of them are red and 6 yellow. If there are 18 M & M's in the pack, how many are yellow?
What is 9
500
A book store was selling 2 books for $15.86. Online the you could buy 7 books for $55.93? Which place has a lower unit price?
What is bookstore
500
The ratio of girls to boys in the 6th grade is 3:5. If John says: "For every 3 girls there are 5 total students." Is he correct?
What is No, because his respond is written as part to part and not part to whole. The correct ratio would 3 girls there are 8 total students.
500
A store had 3 packs of paper for $4.98. How much would it cost if you were to buy 2 packs?
What is $ 3.32