Easy
Add or Sub
Easy Multiplication
Moderate Add or Sub
Moderate Multiply
2 Step Word problem
100


Mia had $15. She bought a snack for $6. How much money does she have left?


$9

100


Each box holds 6 pencils. How many pencils are in 4 boxes?


24 Pencils 

100


Max had $50. He spent $18 on lunch and $12 on a book. How much does he have left?


$20

100


A family buys 5 tickets to a show. Each costs $12. How much in total?


$60

100


Sam bought 3 books for $8 each. Then he bought a snack for $5. How much did he spend?

$29

200


Jose ran 3 miles on Monday and 5 miles on Wednesday. How many miles did he run in total?


8 Miles 

200


A toy costs $7. How much do 3 toys cost?


$21

200


A classroom has 28 chairs and 14 desks. How many total pieces of furniture?


42

200


A car travels 60 miles per hour. How far in 3 hours?


180 miles 

200


A taxi charges $3 to start and $2 per mile. How much for 6 miles?


$15

300


A movie ticket costs $12. Amy gives the cashier $20. How much change will she get back?


$8

300


One pack of gum has 5 pieces. How many pieces in 8 packs?


40 Pieces 

300


A baker made 75 cookies. She sold 37. How many cookies are left?


38 Cookies 

300


A case holds 24 water bottles. How many in 6 cases?


144 bottles 

300


A concert ticket costs $20. Jason buys 2 and pays with $50. What’s his change?

$10

400

There are 32 students in a class. 7 are absent. How many are present?

25 Students 

400


A shirt costs $9. How much for 6 shirts?


$56

400


A soccer team won 12 games and lost 5. What is their win/loss difference?


7 Games 

400


A chair costs $45. How much for 4 chairs?


$180

400


Lucy earns $10/hour. She worked 5 hours and spent $12. How much money is left?


$38

500


A water bottle holds 24 ounces. Sarah drank 9 ounces. How much is left?


15 ounces

500


A bus holds 42 people. How many can 3 buses carry?


126 People 

500


There are 85 students on a trip. 30 go to the museum, 25 to the zoo. How many went elsewhere?


30 Students 

500


A machine makes 16 toys per hour. How many in 5 hours?


80 toys 

500


Emma buys 4 notebooks at $3 each and 2 pens at $2 each. What’s the total cost?


$16