Reindeer Necessities
Multiply
Divide
Feeding Reindeer
100

Mrs. Claus is making reindeer blankets. The fabric costs $8.45 per yard; she needs 3.6 yards of fabric to complete the blankets. How much will she pay for the material that she needs?


Mrs. Claus will pay $30.42 for the material she needs. 

100

5.7 x 2.8 = ?

15.96

100

71.24 ÷ 13 = ?

5.48

100

Steve, the elf, bought 22 pounds of reindeer feed.  Each pound of feed cost $0.75. What was the total cost of the reindeer feed?

$16.50 was the total cost of the reindeer feed. 

200

The elves need 5.42 bristles to cut to create reindeer brushes. They sorted the bristles equally between two cutting boards. How many bristles are there on each cutting board?

There are 2.71 bristles on each cutting board. 

200

7.25 x 7 = ?

50.75

200

361.6 ÷ 8 = ?

45.2

200

The reindeer flew 853.8 miles over 6 hours. They flew the same number of miles each hour. How many miles did the reindeer fly each hour?

The reindeer flew 142.3  miles each hour. 

300

The reindeer chew 2.4 inches of grass at each meal for the last three days. They chew the same amount of grass each day. How many inches of grass do they chew each day?

The reindeer chew 0.8 inches of grass each day. 

300

12 x 3.8 = ?

45.6

300

4.69 ÷ 7 = ? 

0.67

300

The reindeer split 642.9 gallons of water equally among three reindeer. How many gallons of water will each reindeer get?

Each reindeer will get 214.3 gallons of water.