There are 9 yellow taxis for every 2 black taxis. What is the ratio of the number of yellow taxis to the number of black taxis?
9:2
9 to 2
Tyler eats 24 pieces of candy per every 3 minutes. What is the unit rate?
8
Work: 24 ÷ 3 = 8
4a = 48
In this equation, 48 ÷ 12, what is the dividend?
48
What value of x makes this a true number equation?
x - 10 = 30
40
Is the ratio 100:40 an equivalent ratio of 5:2? True or false? Why?
True. The relationship between the ratios 100:40 and 5:2 are the same. If you multiply 5:2 by the scale factor of 20 on both sides, you get the ratio 100:40.
24 pencils cost $1.20. How much would 6 pencils cost?
30 cents
$1.20 ÷ 24 = $0.05 (cost of 1 pencil)
$0.05 x 6 = $0.30 (cost of 6 pencils)
Solve for x
x - 6 = 35
x = 41
Represent this division expression, 12 ÷ 3 as a fraction
12/3
Using the distributive property, what would the expression, 3(2x + 5) + 4(y + 6), simplify to?
6x + 4y + 39
3(2x) + 3(5) + 4(y) + 4(6)
6x + 15 + 4y + 24
6x + 4y + 39
Simplify 100:5 to it's lowest ratio.
20:1
Printer A prints 48 pages in 3 minutes whilst printer B prints 50 pages in 5 minutes. Which printer is faster?
Printer A
48 ÷ 3 = 16 (16 pages printed in 1 minute)
vs.
50 ÷ 5 = 10 (10 pages printed in 1 minute)
There are 36 oranges at the grocery market. The number of oranges is 4 times the number of bananas. Let "x" represent the number of bananas. Write this as an algebraic equation.
36 = 4x
What is -(-6)(4)
Given "a" could be 4, 7, 9, and 24 what makes this inequality true?
2a + 5 > 19
There are 2 ratios, 3:9 and x:27. What is the scale value that must be multiplied to find x?
3
If James earned $72 dollars in 8 hours, how many dollars would he earn at 3 hours that rate?
27 dollars
Work:
$72 ÷ 8 = $9 (how much he makes in 1 hour)
$9 x 3 = $27 (how much he makes in 3 hours)
Grace buys 4 sunglasses. She spends a total of 50 dollars. Let "s" represent the cost of one glasses. Does this equation represent this situation?
s = 50 x 4
No
True equation could be:
s = 50 ÷ 4
50 = 4s
4s = 50
Divide 594 by 5. Express the quotient as a decimal.
118.8
Given 1, 5, 15, and 25 as possible values of y, which one(s) makes this equation, 1/5y = 5, true?
25
The ratio of teachers to students in MOSAICS public school is 2:35 What is the number of students if there are 14 teachers?
245 students
1) Find unit rate.
35 ÷ 2 = 17.5 (For 1 teacher, there are 17.5 students)
2) Use unit rate to solve how many students there are with 14 teachers by multiplying.
17.5 x 14 = 245
A store sells bags of grapes. Bag A costs $3.50 for 5 pounds. Bag B costs $4.50 for 6 pounds. What is the difference in the price for one single pound of grapes between the two bags?
$0.05
Bag A) $3.50 ÷ 5 pound = $0.7 per pound
Bag B) $4.50 ÷ 6 pound = $0.75 per pound
Difference: $0.75 - $0.70 = $0.05 per pound
Simplify and evaluate this expression.
3(2x + 15) + 3y(2 + 5)
6x + 45 + 21y
What is 5(2/6) + 1/3 + 3/18
Express the answer as a mixed fraction
2 1/6
If "x" could be 2, 30, 38, and 100, what values of x would make this inequality true?
2x ÷ 4 > 16
100