34.6/10
3.46
Use compatible numbers to divide...
26.5/5
So, 26.5/5 is about 5
25/5=5
6.58/7
0.94
6.4/3.2
2
Mrs.Spink pays $66.85 for a costume pattern and 8 yards of fabric. the costume pattern costs $4.85. How much does each yard of te fabric cost?
$7.75
6,483/100
64.83
Use compatible numbers to divide...
49.6/7.8
So, 49.6/7.8 is about 7
49/7=7
156/8
19.5
9.6/0.8
12
A 12-ounce bottle of shampoo costs $4.20. A 16-ounce bottle cost $6.88. Which shampoo costs less per ounce? How do you know?
The 12 ounce bottle costs less at $0.35 per ounce
5,913/1,000
5.913
Use compatible numbers to divide...
121/12.75
So, 121/12.75 is about 11
121/11=11
34.2/3
11.4
41.8/2.2
19
A bushel of apples weighs about 42 pounds. There are 4 pecks in a bushel. It takes 2 pounds of apples to make one pie. How many pies can you make with one peck of apples?
5 pies with one peck of apples
148.3/100
1.483
Use compatible numbers to divide...
32.41/10.9
So, 32.41/10.9 is about 3
30/10=3
5.84/4
1.46
81.4/7.4
11
Ian uses 4 feet of ribbon to wrap each package. How many packages can he wrap with 5.6 yards of ribbon?
(REMEMBER THERE ARE 3 FEET IN A YARD!)
4 packages
4,678/1,000
4.678
Use compatible numbers to divide...
28.5/0.94
So, 28.5/0.94 is about 30
30/1=30
12.5/6
2.0 or 2.08
9.6/0.03
320
A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?
$2.49