Algebra
Unit Rate
Ordering Rational Numbers
Ratios/
Proportions
Order of Operations
100
Solve for the value of x: 3x+8= 2x+13
X= 5
100
Dunkin Donuts offers a baker's dozen (13 doughnuts) for $4.94. What is the unit cost?
0.38/donut
100
Place the following in order from Least to Greatest: 0.25, .50, 0, -0.2, 2
Least -0.2, 0, 0.25, 0.50, 2 Greatest
100
At Vista middle school the ratio of students to adults is 5:2. If there are 100 adults at this middle school, how many students are there?
250 Students
100
Solve the Expression: -7 + 24 ÷ 3 + 5 × -3
-14
200
Using the model below, solve for the variable x. 3X = 24 Does x equal: x=24? x=8? x=21?
X= 8
200
Tony spends about one hour completing his math homework each night. He has 20 problems on tonight’s homework. How long will it take him to complete each problem?
3 minutes per problem
200
Put the numbers in order from Greatest to Least: -4, -10, 15, 20, 1
Greatest 20, 15, 1, -4, -10 Least
200
Brad made 15 out of 25 free throws. How many free throws can he expect to miss in his next 100 shots?
40 shots
200
Solve the following: 5^2 + 3÷ 1 -2 * 3
22
300
The model below represents the equation x/5=60 What is the value of x?
X = 300
300
Frank swam for one hour and he completed 15 laps around the pool. How many laps would he have done after 20 minutes?
5 laps
300
Which list ordered from greatest to least? -0.35, .03,-1/3 , 3/10, -.33 A. -0.33, -0.35, -1/3, .03, 3/10 B. -0.35, -1/3,-0.33, 3/10, .03 C. 3/10,.03,-1/3,-0.33 ,-0.35 D. -0.35,-0.33, -1/3, .03, 3/10
Greatest 3/10, 0.03, -1/3, -0.33, -0.35 Least C
300
Luis played 200 games of solitaire. He lost 2 out of every 5 games. How many games did he win?
120 games
300
Evaluate the expression: ¼(5 × 20) + 4^2 ÷ 5
28.2
400
The table below shows the relationship between the number of hours Aldo gives math tutorials and the amount of money he earns. Number of Hours Amount Earned 12 $108 16 $144 20 $180 40 $360 h e Which of these equations could be used to find e, the amount of money Aldo earns for giving h hours of math tutorials?
9h = e
400
Mercedes went to the mall to buy shirts for work. She had 54 dollars and needed 6 new shirts. How much would each shirt need to be?
9 dollars
400
Three students worked on their math projects. Ethan completed 1/2 of his math project. Gavin completed 0.39 of his math project. Sofia completed 20% of her math project. Create a list that has these students in order from greatest amount completed to least amount completed?
Greatest .50, .39, .20 Least Greatest -- Ethan, Gavin, Sofia -- Least
400
On the last spirit day 1 out of 4 students wore Rock Star day clothes. Based on this information, if 480 students attend Vista Middle School how many students were NOT dressed in Rock Star clothes.
360 students
400
3. The steps Cameron took to evaluate the expression 27 – 9 ÷ 3 + 4 × 2 are shown below. a. 27-9 = 18 b. 9 ÷ 3 = 3 c. 3 + 4 = 7 d. 7 × 2 = 14 What step should Cameron have done differently in order to evaluate the expression?
He should have done 9 ÷ 3 first
500
Sara and Alex bake cookies for their friends every month. Alex makes 15 cookies every month. Alex makes a third of the amount of cookies Sara makes every month. How many cookies does Sara make a month?
45 Cookies
500
Chris decided to run from his house to the park. The park is 12 miles from his house. If it takes Chris 8 minutes to run 1 mile, how long will it take him to run to the park?
96 minutes
500
Ms. Willis gave her students the list of numbers shown below. Which numbers from the list are greater than -1? -1.2, .25, -1/2, -1.8, -0.28
.25, -1/2, -0.28
500
The table below shows how much money Eldred earns for doing chores in one year. Chore Amount Vacuuming $72 Sweeping $60 Dishes $42 Laundry $18 What is the ratio of money earned washing dishes and laundry to money earned for vacuuming?
The ratio is 5:6
500
5. Which of the following has the same value as 6^2 – 4 + 8? A. 20 – 5 + 1 B. 43 – 2 + 1 C. 5 + 7 * 5
C