Construction
Farm Stand
Calculations
100


Baseboards cost $11.20 each. What is the cost of 4 baseboards?


$44.80

100


Corn costs $0.50 per cob. What is the cost of 9 cobs?


$4.50

100


What is the product of 3.2 and 4?


12.8

200


The family game room measures 9.2 meters by 4.5 meters. How many square meters cover the floor space?



41.4 square meters


200


Beans cost $1.42 per pound. How much will a bag of beans that weighs 0.5 pounds cost?


$0.71

200


The product of 2 numbers is 182. One of the numbers is 18.2. What is the other number?


10

300


Crushed stone costs $40.00 per ton. What is the cost of 3.25 tons of stone?


$130

300


Apples cost $1.20 per pound, and blueberries cost $1.40 per pound. What is the total cost of 2 pounds of apples and 1.5 pounds of blueberries?


$4.50

300


Calculate: 18.2 x 1.25 =


22.75

400


A bathroom floor measures 12.5 feet by 9.2 feet. It costs $3.50 for a 1-foot-square tile. How much will it cost to tile the entire bathroom floor?


$402.50

400


Tomatoes cost $2.25 per pound. You are charged $6.75 for a bag of tomatoes. How much do the tomatoes weigh?


3 pounds

400


Find the missing digits:

   12.2
  x 1._

  3 _ 6

+12_0

  15._6

   12.2
  x 1.3

  3 6 6

+1220

  15.86