math or mathematics is the study of what?
Numbers and how they relate to real world problems
If we are doubling a recipe we have to what to the ingredients?
Multiply by 2
The weekly sales Kroger ad says celery is $1.09 everyday is this really a sale?
No
You want to buy a new pair of headphones in one month - they cost $65. How much money do you need to save each week?
$16.25
If we are doubling a recipe will we need to double the cook time?
either answer could be correct depending on what your recipe is and how much you are cooking. Usually if you are cooking per pound the cook time will be longer to ensure the food is properly cooked.
A number can always be replaced by what?
A letter
If we half a recipe we have to do what to the ingredents?
Divide by 2
You are buying a new bathing suit for summer and it costs $29.99. It is 25% off. How much do you save? ROUND
$7.50
If you are tracking your money and saving, you are following a _______.
What is a budget
If we are quadrupling a recipe and the oven temperature is 350 degrees Fahrenheit on the standard recipe will we increase the oven temperature?
no we will not increase the oven temperature because we will burn the food.
What are the 4 (four) basic units of math?
Addition, Subtraction, Multiplication, and Division
If I am doubling a recipe that calls for 1/4 (.25) a cup of water how much will I need in total?
1/2 cup
JIF 12 oz jars of peanut butter are on sale this week for $3.49 but the store brand is 10 oz for $2.79. Which is the better deal?
Bonus: why with numbers
The store brand is .27 cents per ounce and the name brand is .29 cents per ounce
The money you earn or bring in.
What is income
I am doubling a recipe that needs 1 2/3 cups of flour. How many cups do I need?
3 1/3
What is one job that uses math?
Baker, chef, contractor, painter, landscaper, teacher, and more!
If my recipe calls for 2 eggs and I need to cut my recipe in half how many eggs will I need?
1 egg
True or False the generic brand or store brand is sometime a name brand product in different packaging?
True
The percentage P and Rumpke say to tip when dining out at a restaurant.
Bonus: what decimal do I multiply?
20%
Bonus: 0.20
Rumpke thinks you are
Awesome, smart, capable, amazing, on and on
The ACRONYM we use to solve a problem with multiple operations, and name what each letter stands for.
PEMDAS
What does Tbsp stand for
Bonus: tsp
Tablespoon
teaspoon
Critical Thinking Question
If Abdul is going grocery shopping at Kroger's. All the items he needs are on sale at Kroger except for 1, which is on sale at Publix. However Publix is all the way across town. Should he just buy the item at Kroger or go to Publix for the 1 sale item?
Tell me why or why not
If Leslie's cost after using a coupon for two boxes of name brand cookies is 2 for $3.49, but the store brand is 1 for $2.29, which is the better deal?
Store brand or name brand.
Name brand with coupon
(8 + 9) x 2 - 36/2
16