Discounts
Percent decrease increase
Commission, I=PRT
Percent of a Number
Estimating Percents
100
Haley bought a CD at 20% off. The CD cost $17.75. What is the sale price of the CD ?
17.75 *.20=3.55 17.75-3.55=14.2 final costs is $14.20
100
Find the percent increase Old-35 New-105
105-35=70 70/35=2. 200%
100
2% commision on sales of $950,00
950,00*.02=19000 $19,000
100
What is 50% of 100?
50/100=x/100 5/10=x/100 x=5
100
18% of 495
18% is estimate to 20% 495 is estimate to 500 500*.20=100
200
Vidisha wants to buy a book that costs $16.40. The discount is 30% off. What is the new cost ?
16.40*.30=4.92 16.40-4.92=11.48 Final costs is $11.48
200
Find the percent increase Old-50 New-100
100-50=50 50/50=1 100%
200
5% commision on a sale of $780,000
780000*.05=39000 $39,000
200
What is 20% of 10?
20%=.2 10*.2 =2
200
9% of 110
9% is estimate to 10% 110 is estimate to 100 .10*100=10
300
Relli bought a coat for $150. the discount was 50% off. What is the final costs ?
150*.50=75 150-75=75 Final costs is $75
300
The wholesale cost of a CD is $15. What is the price after an increase of 15%?
15*.15=2.25 15-2.25=12.75 12.75/15=.85 85%
300
25% commision on sale of $690
690*.25=172.5 $172.50
300
Find a number so that 25% of it is 50?
25/100=50/x 1/4=50/x x=200
300
84% of 234
84% is estimate to 80% 234 is estimate to 200 200*.80=160
400
The price of a motorcycle is $5,430. The discount was 25% off. What is the final costs ?
5,430*.25=1357.5 5430-1357.5=4072.5 Final costs is $4072.50
400
15% commision on sale of 980,000
980,000*.15=147,000 $147,000
400
Find what percent of 125 is 48?
125*4%=125*.4 =48
400
99% of 596
99% is estimate to 100% 596 is estimate to 600 1.00*600=600
500
Marie bought a dress that was $24. The Discount is 25%. The tax was 5%.What is the final costs ?
24*.25=6 24-6=18 18*.05=.9 18+.9=$18.90
500
50% commision on sales of $950
950*.50=475 $475
500
What percent of 130 is 48.10?
130*37%=130*.37 =48.10
500
89% of 875
89% is estimate to 90% 875 is estimate 880 880*.90=792