Unit 1
Unit 2
Unit 3
Unit 4
Miscellaneous
100

Evaluate:

-4+3

-1

100

Using proper conventions, what is the best way to write 

3*2*a

6a

100

Kerri bought 9 gallons of gas for $28.26. How much is the unit price? (find the cost for 1 gallon)

$3.14

100

What is 8% as a decimal?

0.08

100

Round 23.675 to the nearest hundredth.

23.68

200

What is the value of point Q?

-2.5

200

Boxes of crayons are $4 each Jessie spent $64. How many boxes did she buy?

16 boxes

200

Is this table proportional?

Yes

200

Kyler makes 40% of his shots. Write an equation for the amount of shots he makes.

y=0.4x

200

Adding a negative is the same as _________

Subtracting

300

Evaluate:

6-(-14)

20

300

Evaluate when a=4 and b=3

(b/3)+3a-4

9

300

There are 4 cups of peanut butter in 16 cookies. How many cups for 96 cookies?

24 cups

300

What does the ordered pair (2, 4) mean in the context of the problem?


They walked 4 miles in 2 hours.

300

Simplify the fraction: 

12/24

1/2

400

Of the values 4, -2, -3.5, 8, 0, 9.5

List the ones that are greater than or equal to 4

4, 8, 9.5

400

Simplify using distribution

4(x-5)


4x-20

400

What goes in the missing blank?


40

400

Given the equation: y=2x-1

Find x if y=3

x=2

400

How many inches is the pen?

3 inches

500

List the numbers from least to greatest:  

4, -2, -3.5, 8, 0, 9.5, 4.25

-3.5, -2, 0, 4, 4.25, 8, 9.5

500

What is the term for the "x" in 5x-2

Variable

500

Dawn bought 3 cartons of eggs for $7.35, how much would it be for 5 cartons?

$12.25

500

Write the equation given the graph:

Remember: k=y/x

y=2/3x

500

What is the cost per cookie?

50 cents per cookie