Advertisements
Sale Price
Bulk Discounts
Unit Price
Extra
100

This promotes a product, service, or event

Advertisment

100

10% off of $25. What is the discounted amount taken off the total cost?

$2.50

100
You can buy apples for 12/$5 rather than $.50 each. How much did you save?

$1

100

Apples cost $6 per dozen. How much is each apple?

$.50

100

A digital or tangible paper that can be redeemed for a financial discount or rebate when purchasing a product

Coupon

200

What is "Ad" short for

advertisement

200

25% off of $20. What is the final sale price?

$15

200

Shampoo is $3/bottle. They have a sale to buy 3 for $7. How much would you save by buying 3?

$2

200

Shirts are on sale for 2/$35. How much per shirt?

$17.50

200

You should do this with your items when you are next in line at the register

put items on the counter

300

What is the purpose of a coca cola comercial?

For you to buy coke

300

50% off of $699. What is the final sale price?

$349.50

300

Pants cost $35 each. But you can buy 3 pair for $85. How much would you save by buying 3 pair?

$20

300

A pack of 8 notebooks cost $10. How much is each notebook?

$1.25

300

What is it called when you scan items yourself

Self-Checkout

400

Should we always believe what we see in an advertisement?

NO! They will try and make it look/sound better

400

30% off headphones that cost $110. How much will you pay for the headphones?


$70

400

Shirts priced at $14 are on sale for "Buy One, get the 2nd 1/2 price". What is the cost of 2 shirts?

$21

400

What is cheaper- Tony's sells a 12-ounce box of cereal for $3.00, while a larger box containing 18 ounces sells for $4.25. Which size is the better buy based on the price per ounce? 

18 oz cereal

400

What should you do if you cannot find or reach an item?

Ask an employee for help

500

Name 3 forms of advertisements

Commercial

Bill Board

social media ad

flyer

500

You are buying chips that cost $7.99 you have a $2 off coupon. How much will you pay for chips?

$5.99
500

Shoes are on sale for "Buy One, Get the 2nd 1/2 price". You buy a pair for $39.98 and one for $29.98. What is your total bill?

$54.97

500

You can buy a pack of 8 rolls of toilet paper for $5.00, or a pack of 12 rolls for $6.00. Which pack offers a lower cost per roll?

12 pack for $6

500

What is the paper that you get after you buy an item called?

Reciept