What is the perimeter of a square that has an area of 25?
20
If x^-2 = 64, what is the value of x^(1/3) + x^0?
3/2
If (2^3)^2 = 4^p, then 3^p =
27
What is the circumference of a circle in which a 5 by 12 rectangle is inscribed?
13pi. The length of a diagonal of a 5 by 12 rectangle is 13 (pythagorean theorem). The diagonal of the rectangle is the diameter of the circle inscribed, and C = 2(pi)r.
When the number of people who contribute equally to a gift decreases from four to three, each person must pay an additional $10. What is the cost of the gift?
$120.
The height h of a cylinder equals the circumference of the cylinder. In terms of h, what is the volume of the cylinder?
(h^3)/4pi. h=2(pi)r, so r=h/2pi. Volume of cylinder = pi(r^2)h = pi[(h/2pi)^2]h = (h^3)/4pi.
Simplify (4a+a-3)(4b-2b-b)
5ab-3b
If the integer lengths of the three sides of a triangle are 4, x, and 9, what is the least possible perimeter of the triangle?
19. In the given triangle, 9-4
For the system of three equations: x-z=7, x+y=3, z-y=6, what is x?
8
What is the number of sides of a polygon in which the sum of the degree measures of the interior angles is 4 times the sum of the degree measures of the exterior angles?
10. Sum of the degree measures of exterior angles is 360. S = (n-2)180 = 4 x 360, where n=number of sides. Solving for (n-2) = 8 or n=10.
Working alone, Bill takes three times the amount of time to paint a fence that Mike takes. If Bill and Mike work together, they can paint the fence in 2 hours. If Mike works at the same rate as when he worked with Bill, how long would it take Mike working alone to paint the same fence?
2 hours and 40 minutes. If x represents the number of hours it takes Mike working alone to paint the fence, then 3x is the number of hours it takes Bill working alone to paint the fence. So 2(1/x) + 2(1/3x) = 1 gives x=8/3 hours.
Fruit for a dessert costs $1.20 a pound. If 5 pounds of fruit are needed to make a dessert that serves 18 people, what is the cost of the fruit needed to make enough of the same dessert to serve 24 people?
$8.00. If 5 pounds of fruit serve 18 people, then 5/18 pound serves one person, so 24 x 5/18 = 20/3 pounds. Since the fruit costs $1.20 a pound, the cost of the fruit needed to serve 24 people is 20/3 x $1.20 = $8.00.