What is a scale factor?
the number you multiply to make a figure bigger or smaller
Two legs of Triangle A are 3 & 4
Two legs of Triangle B are 9 & 12
What is the Scale Factor from Triangle A to Triangle B
3
American airlines travels 1,200 m in 4 hours. Find the Unit rate
300 m/h
Figure #1
Non-Proportional because it does not go through the origin
What are the key words you look for in a word problem to put a variable with that number?
Each
Every
Per
(the number that is happening more than once)
How can we make a figure smaller?
How can we make a figure larger?
By using a scale factor smaller than 1
By using a scale factor larger than 1
The scale used to draw a picture of a tree is 1 ft = 10 in. Find the scale factor used to draw the picture.
1/10 or 0.1
I can write 11 pages in 2 hours. Find the Unit Rate
5.5 pages/hour
Figure #2
12
Ms. Olmos gives out 30 candies per day. Write an equation representing this situation.
y=30x
What is a unit rate?
How much it is for one unit
dependent/independent
Ivan drew a scale drawing of his backyard at a scale of 1in : 3ft. If Ivan's deck is 48 feet wide in real life, what is the width of the deck in the drawing?
16 in
You earn $145 in 25 hours. Find the Unit Rate
$5.80/hour
Figure #3
-2
Write the equations of the following:
Marlene is a party planner. She earns $15.75 an hour and a booking deposit of $100 for each event she plans.
y=15.75+100
How do you know if a graph is proportional?
The graph goes though the origin
Duncan measured a game room and made a scale drawing. The scale of the drawing was 8 inches : 3 feet. If the actual length of the pool table is 6 feet, how long is the pool table in the drawing?
16 inches
Which is the better deal?
apples $1.89 for 3lbs
or
$2.49 for 5 lbs
$2.49 for 5 lbs
From the following 2 points on a graph what is the constant of proportionality? (0,0) and (4,1)
1/4
Brandon has 250 gallons of water in his pool and is draining it at a rate of 12 gallons per hour. Write the equation describing this situation
y=250x-12
How do you find the rate of change?
Change in y divided by the change in x
In Science class you draw a cell to the scale of
48 mm = .04mm
Find the scale factor to create the drawing.
1,200
Which is the better deal?
$2.15 for 48 fl oz of juice
or
$2.89 for 64 fl oz of juice
$2.15 for 48 fl oz of juice
Figure #4
proportional
5/2 or 0.4
A truck rental company that has been open since 1992 charges a base rate of $50.75 to rent the truck, and an additional $8.25 for each hour the truck is rented. Write an equation to represent this situation.
y=50.75+8.25