Jenny has 1/2 gallon of lemonade to divide between herself and her 4 friends. How much lemonade does each person get.
1/10 gallon of lemonade
At a store, they have 15% of their wrapping paper left. If they had 40 rolls of wrapping paper to start with, how many rolls of wrapping paper are left?
6 rolls of wrapping paper
y(5+3) y=3
24
5(2+9)*22
220
Molly gets $60 in 6 hours. How much does she get per hour?
$10
Elizabeth has 24/36 yards of ribbon. Her friend gives her 12/24 yards more. How many total yards does she have now?
1 1/6 yards of ribbon
Marie has 45% of a ribbon left. If the total amount of ribbon to start with was 60 yards, how many yards does she have left?
27 yards
(x+t)*z x=2 t=9 z=12
A: 32
B:132
C:156
D:124
B: 132
(9*9)+(49/7)+1
89
Hannah has 4 cups of flour and 5 cups of sugar. What is the ratio of flour to sugar?
4 to 5
4/5
4:5
Eric needs 3 5/9 gallon of water. The water is sold in 1 3/9 gallon containers. How many total containers of water does he need to buy to have 3 5/9 gallons of water?
3 containers
45/100 = ?/20
9
5(y+3)+4 y=9
64
(81/9)*(42/6)+3
66
Sally has 27 regular beads, and 19 beads with letters. What is the ratio of regular beads and beads with letters?
27:19
27/19
27 to 19
Kennedy has a board that is 1/3 meter long. She uses 1/8 meter of the board. How much does she have left?
5/24 meters
25% of 60
15
5+z + (9+z) +y/20 y=5 z=2
22
(72+92)/2
65
If you buy a box of candy, the ratio is 5 pieces of chocolate candy to 6 pieces of fruit candy. If someone bought 6 boxes, what will the ratio be?
30:36
30/36
30 to 36
Lilly finds sweet tea sold in 3/23 gallons. She buys 6. How many total gallons of sweet tea does she have now?
18/23 gallons
32% of 25
8
z*3+10 z=9
37
(92+82)*2
270
Mark buys 5 bags of chips. The total that he spends is $7.25. What is the unit rate of the chips?
$1.45