Unit Price
Best Deal
Percentages with Tips
Using Proportions
More Percentages
100
One dozen eggs costs $3.29
What is 27 cents/egg?
100
A 48-oz can of tomatoes costs $2.99. An 18-oz can costs $1.19.
What is 48oz? (~ 6cents/oz)
100

Your parents took your family out to dinner. Your parents wanted to give the waiter a 15% tip. If the total amount of the dinner was $42.00, what should be paid to the waiter as a tip?

What is $6.30?

100
1m of fabric costs $8.42. How much would 1.75m of fabric cost?
What is $14.74?
100
Samantha wants to buy a new TV. The model she likes costs $675.95, but the clerk tells her that it is going on sale next week at 20% off. If Samantha waits one week, how much will she save on the price of the TV?
What is $135.19?
200
12 apples cost $10.20
What is 85 cents/apple?
200
La Boutique du Livre is a francophone bookstore in St. Boniface, MB. It sells notebooks in packages of 12 for $15.48. Another bookstore sells the same notebooks in packages of 15 for $19.65. Which is the better price?
What is La Boutique du Livre? (first package)
200

John and his family went out to eat at their favorite restaurant. The bill for the food was $65.00, and they a left 20% tip for the server. What was the total cost of their meal (including tip)?

What is $78?

200
If 2.5 kg of tomatoes cost $8.25, how much will you pay for 7 kg?
What is $23.10?
200
How much will Jordon save on the price of a computer listed at $989.98 if it is discounted by 30%?
What is $296.99?
300
1000 paper coffee cups costs $94.83
What is 9 cents/cup?
300
Which is the better buy: 6 muffins for $7.59, or one dozen muffins for $14.99?
What is the second deal? (one dozen muffins)
300

Mrs. Smith paid $125 to have her hair colored and cut. If she tips her hairdresser 15% of her bill, how much was the tip?

What is $18.75?

300
If Wayne bought 5 litres of gas for his lawnmower for $5.45, how much would he have to pay to fill his car with 48 litres of gas?
What is $52.32?
300
The Midtown Bakery sells Chinese specialties such as pineapple buns and lotus seed buns. Day-old goods at the bakery are sold at a discount of 60%. If the original price of a loaf of sweet bread was $2.98, how much would you save by buying a day-old loaf?
What is $1.79?
400
144 bulk brass padlocks for $244.97
What is $1.70/lock?
400
Johnny can buy two 8-foot pieces of 2′′ by 4′′ lumber at $2.60 each, or three 6-foot pieces for $1.92 each. Which is the better buy per foot?
What is 6 foot pieces of lumber?
400

The Rodriguez family went to dinner at Pasta Palace. Mr. Rodriguez ordered a meal for $6.25; Mrs. R ordered a meal for $7.50; the 2 children ordered individual pizzas for $4.99 each. The family left a 15% tip. How much was the total bill?

What is $27.29?

400
1m of fabric costs $8.42. How much would 0.5m of fabric cost?
What is $4.21?
400
If the sale price is 25% off, what will you save if you buy a sofa regularly priced at $999.97?
What is $249.99?
500
12 Nike golf balls for $29.99
What is $2.50/golf ball?
500
9 holes of golf for $20 or 18 holes of golf for $35?
What are 18 holes?
500

Rosa and her 3 friends are eating out for dinner. The bill was $45.80. They want to leave a 20% tip and split the bill. How much does each person pay?

What is $13.74?

500
You pay $10.99 for 2lb of cherries. How much will you pay for 3.6lb of cherries?
What is $19.78?
500
Sarbjit charges $24.95 for a haircut in her beauty salon, but gives students a 30% reduction on Thursday evenings. How much would you have to pay to have your hair cut on a Thursday evening?
What is $17.47?