Discounts
Store comparisons
What's the better discount?
What's the better deal?
100

A store is having a clothing sale. $40 pants are now 30% off, and $50 jackets are now 45% off. Is it cheaper to buy pants or a jacket?

The jacket is cheaper

100

On Amazon, the cookbook I want costs $48 and I get free shipping.  In the bookstore, it costs $56 but I have a 20% off coupon.  Which is the best buy? 

The bookstore

100

I want to buy a new pair of shoes.  I have two coupons but I can only use one.  One coupon is 10% off my purchase, while the other is $5 off my purchase.  If the shoes I want cost $45, which is the better coupon to use?

$5 off is cheaper

100

Which is the better deal... $10 for 3 pairs of socks or $5 for 1 pair of socks

$10 for 3 pairs of socks

200

Store A and Store B are having sales on DVDs. Store A is selling their $30 DVDs for 20% off. Store B is selling their $25 DVDs for 15% off. Which Store has the cheaper DVD?

Store B

200

Anna's coffee beans are $56 for 5 pounds.  Jane sells her coffee beans at $36 for 3.2 pounds.  Which is the cheaper coffee?

Jane's coffee

200

I want to buy a chair that costs $80.  This week there is a discount for 15% off.  Next week the deal changes to $10 off my purchase.  Would it be cheaper to buy it this week or next week?

This week it would cost $68 and next week it would cost $70.  This week is cheaper.

200

Safeway milk costs $3.97 for 1 gallon, or $1.87 for half a gallon.  Which is the better buy?

The half gallon
300

A store was selling lawn chairs for $42. The store further offered a 12% markdown on the price of the chair. How much would a chair now cost?

$36.96

300

At Walgreens, a 20 oz bottle of Pantene shampoo costs $3.50, and at CVS, a 16 oz bottle of Pantene shampoo costs $3.00.  Which is the better buy?

Walgreens
300

The TV I want to buy costs $275.  At store A, I have a coupon for 20% off the original price.  At store B, the TV is $50 cheaper making it $225.  Which is cheaper to buy?

Store A...it will cost $220

300

Amazon sells 12-packs of shoelaces for $3.45 or single shoelaces for $0.43.  What is the most cost effective way to buy shoelaces?

The 12-pack for $3.45