A store is having a clothing sale. $40 pants are now 30% off, and $50 jackets are now 45% off. Is it cheaper to buy pants or a jacket?
The jacket is cheaper
On Amazon, the cookbook I want costs $48 and I get free shipping. In the bookstore, it costs $56 but I have a 20% off coupon. Which is the best buy?
The bookstore
I want to buy a new pair of shoes. I have two coupons but I can only use one. One coupon is 10% off my purchase, while the other is $5 off my purchase. If the shoes I want cost $45, which is the better coupon to use?
$5 off is cheaper
Which is the better deal... $10 for 3 pairs of socks or $5 for 1 pair of socks
$10 for 3 pairs of socks
Store A and Store B are having sales on DVDs. Store A is selling their $30 DVDs for 20% off. Store B is selling their $25 DVDs for 15% off. Which Store has the cheaper DVD?
Store B
Anna's coffee beans are $56 for 5 pounds. Jane sells her coffee beans at $36 for 3.2 pounds. Which is the cheaper coffee?
Jane's coffee
I want to buy a chair that costs $80. This week there is a discount for 15% off. Next week the deal changes to $10 off my purchase. Would it be cheaper to buy it this week or next week?
This week it would cost $68 and next week it would cost $70. This week is cheaper.
Safeway milk costs $3.97 for 1 gallon, or $1.87 for half a gallon. Which is the better buy?
A store was selling lawn chairs for $42. The store further offered a 12% markdown on the price of the chair. How much would a chair now cost?
$36.96
At Walgreens, a 20 oz bottle of Pantene shampoo costs $3.50, and at CVS, a 16 oz bottle of Pantene shampoo costs $3.00. Which is the better buy?
The TV I want to buy costs $275. At store A, I have a coupon for 20% off the original price. At store B, the TV is $50 cheaper making it $225. Which is cheaper to buy?
Store A...it will cost $220
Amazon sells 12-packs of shoelaces for $3.45 or single shoelaces for $0.43. What is the most cost effective way to buy shoelaces?
The 12-pack for $3.45