You need this in order to add or subtract a pair of fractions
a common denominator!
What is the reciprocal of 9
1/9
Shipping costs $5:
What is the price of a shirt (without sales tax) that costs $11.25 to ship to your house?
11.25 +5 = $16. 25
Name two cons to owning a credit card
- interest rates
- going into debt
- money is not immediately taken out of account
What is $20 off of $108?
108 - 20 = $88
what is the common denominator between 3/4 and 1/3?
4x3 = 12
3x4 = 12
They both can get to 12!
THEN multiply the numerator!
1/2 x1/2
1/4
tax is 2.14% write this as a multiplier (what you would plug into your calculator)
0.0214
Name two pros to owning a credit card
-build credit score in order to buy a car or a house
-most credit cards have a cash back or rewards system
What is the amount saved on a hat that was regularly 42.98 and is now $24?
42.98 - 24 = $18.98
1/4 +1/4
SIMPLIFY Final answer
2/4
SIMPLIFY
1/2
make this fraction a mixed number
25/3
3 goes into 25 -> 8 times
1 is leftover
8 and 1/3
I bought a water bottle with 5% sales tax. The water bottle was $35 before tax. What was the price after tax?
35x0.05 = 1.75
1.75+35 = $36.75
If the average interest rate on a credit card is 22%- what is the interest on a monthly unpaid balance of $250?
0.22 x 250 = $55
How much is saved on a pair of pants that are 20% off if they are regularly $84.99
84.99 x 0.2 = 16.998
Rounds to $17
3/4+3/4
SIMPLIFY FINAL ANSWER
6/4 (improper)
4 goes into 6 once
1 and 2/4
simplify: 1 and 1/2
2/6 x 3/4
6/24
divide both by 6
1/4
What is the cost of two sweaters @14.99 each with a 5% sales tax
14.99 x 2 = 29.98
0.05 x 29.98 = 1.50
29.98 + 1.50
=$31.48
What is the new credit card balance if the unpaid balance is 1,000 at 15% monthly interest?
1,000 x 0.15 = $150 (interest)
150+1,000
$1,150
If you put 30% down on a computer that costs 1,500 what amount was your deposit?
1500x0.3 = $450
3/4 + 1/3
SIMPLIFY FINAL ANSWER
common denominator of 12
9/12 +4/12 = 13/12
12 goes into 13 once
1 and 1/12
2/6 divided by 3
SIMPLIFY for points
2/6 x 1/3
2/18
1/9
What is the total cost of four shirts @15.94 and 3 ties @9.75 with a 6% sales tax?
15.94 x 4 = 63.76 (total of shirts)
9.75 x 3 = 29.25 (total of ties)
63.76 +29.25 = 93.01 (subtotal)
93.01 x 0.06 = 5.58 (sales tax)
93.01 + 5.58 = 98.59 (total)
A person owes $189 on their credit card. If they pay the minimum of $25, what will the unpaid balance be? If the interest rate is 9%, what will the interest charge and the new balance be?
189 - 25 = $164 (new balance)
164 x 0.09 = 14.76 (interest)
164 +14.76 = $178.76 (new balance)
If you put $300 coat on layaway and make a 20% deposit, what is the balance owed?
300x0.20= 60 (deposit)
300-60 = $240 (balance owed)