Generate and Graph a Numerical Pattern/ Other
Multiplying and Dividing Whole Numbers
Multiplying and Dividing Fractions
Multiplying and Dividing Decimals
Add and Subtract Decimals and Fractions/ GEMDAS
100
Izaiah staples papers in sets of 2. He writes a rule to determine the total number of papers stapled. In Izaiah, y represents the total number of stapled papers, and x represents the total number of staples used. y= 2X Is this additive or multiplicative? Create an in put out table for at least 4 numbers. Graph the information from your table.
What is your teacher will check your answer
100
A group of 28 students plans to travel to Washington, D.C. Each student must pay $497 for the trip. What is the total cost for the group of students to travel to Washington D.C.?
What is $13,916
100
Samantha bought 5 bags of candy from the Sugar Shack. Each bag weighed 5/6 pound. How many pounds of candy did Samantha have?
What is 4 1/6
100
Raven had a piece of chocolate that weighed 0.9 ounce. She used 0.8 of the piece to make hot cocoa. How much chocolate did Raven use to make cocoa?
What is .72
100
On Monday Ms. Walker drove 1.4 miles to school. After school she drove 2.87 miles to the park, 4.9 miles to the grocery store, and 7.12 miles back home. How many miles did she drive on Monday? Round your answer to the nearest tenth.
What is 16.3 miles
200
Gia and Mona are sisters. Gia and Mona are 4 years apart. Gia is the older sister. When Mona was born Gia was 4. When Mona was 1, Gia was 5. Draw a table for this relationship Is it additive or multiplicative? Graph the the relationship.
What is Let your teacher check your answer.
200
Lara can type 56 words in 1 minute. Lara spends 2 hours typing a short story. How many words are in Lara's short story?
What is 6,720
200
Mr. Gross takes typing lessons online for 5 days. Each lesson lasts 2/3 hour. What is Mr. Gross's total time typing?
What is 3 1/3
200
Every bean on Destiny's plate is 2.3 cm. long. Destiny places 4 beans end to end. What is the total length of the 4 beans?
What is 9.2 cm.
200
Chris bought supplies for the first day of school. He bought a notebook for $4.98, a box of pencils for $0.97, a package of paper for $0.39, and a package of pens for $2.79. Chris gave the cashier $20. How much change did he receive?
What is $10.87
300
The Cruz family moves to a house with a higher value. As a result, what tax would increase?
What is Property tax
300
McArnold's Hot Dogs hires 74 workers for each new restaurant they open. The company hires a total of 1,924 workers. How many new restaurants does McArnorld's open?
What is 26
300
Omar wrote a 9 page report. Omar wrote 1/3 of his report on Thursday. How many pages did he write on Thursday?
What is 3
300
Adrian's mom bought 48 jelly jars and filled each jar with blackberry jelly. She sold each jar of jelly for $4.77. How much money did Adrian's mom collect?
What is $228.96
300
Laisa's pencil box weighs 1/3 pound and her notebook weighs 4/5 pound. What is the total weight, in pounds, of Laisa's pencil box and notebook?
What is 1 2/15
400
Peter, Dustin, and Henry weigh on a digital scale. Peter's weight is 103.5 pounds, and Dustin's weight is 103.04 pounds. Henry's weight is 103.065 pounds. List the boys weights in order from least to greatest.
What is Dustin, Henry, Peter
400
Mrs. Pancamo bought 2 boxes of plastic bags. She had 1,988 craft sticks. She divided the craft sticks equally into 28 plastic bags for her students. How many sticks did Mrs. Pancamo put in each bag.
What is 71
400
Isabella's mom has 1/2 of a pot of chili left over after dinner. She wants to divide it into 3 equal servings for lunch the next day. How much chili will be in the the three servings?
What is 1/6
400
Matthew has 168.8 feet of ribbon. She plans to cut the ribbon into 80 equal pieces to make bows for a craft fair. What will be the length of each piece of ribbon?
What is 2.11
400
Ashlee rode her bike 7/10 mile from her house to Aunt Kay's house. On the way home, Ashlee's bike had a flat tire 1/4 mile from Aunt Kay's house. How far must Ashlee walk to get home?
What is 9/20
500
24 is a composite number. List 2 prime factors and 2 composite factors of the 24
What is 2, 3, 12, 8
500
When Alissa was 5 years old, she started collecting pennies. She collects an average of 24 pennies per week. She is not 15 years old. How many pennies does she have? Hint: How many weeks are in a year?
What is 12,480
500
Cameron bought a 20 pound bag of colored sand to put into his sand pit. Cameron's bucket can hold 1/2 pound of sand. How many times will Cameron need to fill his bucket in order to carry all the sand from the bag to his pit?
What is 40
500
Blaise buys 5 pounds of pecans for $25.50. How much did each pound cost?
What is 5.10
500
[(9-20 X (2+1)] รท (1/4 +3/4)
What is 21