Slope from a graph
Slope from a table
Slope from a situation
Slope from an equation
Comparing Slopes
100

The words, both starting with r that we use to describe how to find the slope from a graph.

What is rise over run?

100

The constant of proportionality in this table:


What is 3/2 or 1.5?

100

The slope of the situation:

You earned $48 babysitting for 6 hours. 

What is 8?

100

The slope from this equation:

y = -1/2x + 4

What is -1/2?

100

The equation with the greater rate of change:

Equation A: y = 1/2x

Equation B: y = -2x

What is equation B?

200

The slope of this graph:



What is 1/2?

200

The number of bales of hay per mule:


What is 1/2?

200

The slope from this situation:

After 5 hours, it snowed 4 inches.

What is 4/5 or 0.8?

200

The slope from this equation:

y = -4x - 7x

What is -11?

200

The slowest rate:

Situation A: A car travels 150 miles in 2 hours.

Situation B: 

What is situation A?

300

The slope of this graph:


What is -1?

300


What is 43?

300

The slope of the situation:

The temperature fell at a steady rate. At midnight, the temperature was 25 degrees. At 3 am, the temperature was 7 degrees.

What is -6?

300

The slope from this equation:

y = 1/2x - 1/4x

What is 1/4?

300

The greater rate of change:

Equation: y = 3x

Graph:

What is the equation?

400

The slope of this graph:


What is -11?

400

The slope from this table:

What is -1/2?

400
The slope of the situation:


You started out 250 miles from home. After 2 hours, you were 110 miles away from home.

What is -70?

400

The equation that matches this situation:

The temperature raises 12 degrees every 3 hours.

What is y = 4x?

400

The smallest slope:

Equation: y = 3/8x

Situation: You spend $1 on 2 pieces of candy.

Table: 

What is the table?

500

The interpretation of this slope:


After the initial cost, it costs 25 cents per ounce to mail a package.

500

The interpretation of this slope:

It costs $1.25 per pound of bananas

500

The interpretation of the slope in this situation:

There is a set fee to use a transportation service and a rate for each mile traveled. To travel 2 miles, the total cost is $11. To travel 5 miles, the total cost is is $15.50. 

Your team can earn a bonus $100 if you can give the fee to use the service.

The cost to travel is $1.50 per mile.

Bonus: The fee to use the service is $8.

500

The interpretation of the equation y = 1.5x, where y is the total cost in dollars, and x pounds of apples. 

Each pound of apples costs $1.50

500

The interpretation of the DIFFERENCE between the two slopes: 

Store A charges $56.50 for 5 shirts. 

Store B is represented in this table:

Store B ($14.50)charges $3.20 more per shirt than store A ($11.30).